Ostin uuden pöytäkoneen, mutta nyt on ongelmana miten siirrän kaikki kansiot jne vanhalta koneelta uuteen?? kiitos jo etukäteen
Varmaankin käytät sopivan kokoista USB-muistitikkua. Esimerkiksi postikansioiden siirto ei onnistu pelkällä copy/paste-toiminnolla, vaan vaatii ohjelmakohtaisia toimenpiteitä.
Näitä siirtopiuhoja on myynnissa monissa tietokoliikkeissa esimerkkinä nyt Verkkokauppa, PCStore ym. kaupoissa. itse olenn ostanut sen verkkokaupasta, sen avulla helppo valita, mitä tiedostoja haluaa siirtää ja toimiikin suht nopeasti. Mukana tulevan ohjelman avulla saadaan siirtoikkunat molempien koneiden näyttöön joista sitten valitaan siirrettävät ohjelmat Huom. tavallinen USB-johto tähään ei käy, sitä on kai kierretty jotenkin.
Ainahan voit laittaa vanhan koneen kiintolevyn uuteen koneeseen ja kopioida haluamasi datat uudelle koneelle.