poistaminen

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Juike 08.02.2011.

  1. Juike

    Juike Regular member

    Liittynyt:
    19.04.2008
    Viestejä:
    164
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Elikkä, homma alko siitä, kun vahingossa poistin opiskeluun liittyvän tiedoston kokonaan (shift+del), ja sitte seuraavana päivänä huomasin että ei per**le sehän oli tärkeä... Tein sitte järjestelmän palautuksen, joka käynnisti lopussa koneen uudestaan ja herjasi että palautus ei onnistunut koska virusturva estää sen. Noh, aattelin sitte kun tässä läppärillä oli Avira AntiVir vakiona(ilmainen) ja kaapissa oli f-securen asennuslevyt niin poistan aviran kokonaan ja asennan f-securen tilalle myöhemmin. Poistin sitten tuon Aviran, tein järjestelmän palautuksen viikon taaksepäin, ja sittehän se helvetti oliki irti, ku se alko herjaamaan kaikkea mahollista ja mahotonta kun koneen käynnisti. Ja nyt on siis vieläkin ongelmana se, että kun järjestelmän palautin, niin Program Filesissä on Avira, eikä sitä/sen sisältöä voi poistaa. Osaisko joku kertoa että miten sen saa poistettua, kun Avira ei toimi, eikä F-Securea voi asentaa, koska herjaa, että Avira on koneella... oisin TODELLA kiitollinen sille, joka auttaa tässä... NIIN, ja käyttiksenä Windows 7 Home Premium, 32 bittinen
     
  2.  
  3. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,865
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
    Viimeksi muokattu: 08.02.2011
  4. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Jatkossa tiedoksi, ettei järjestelmän palautus palauta henkilökohtaisia tiedostoja. Tässä listassa on lueteltu ne tiedostotyypit, joita tarkkaillaan ja otetaan mukaan järjestelmän palautuspisteeseen. Eli turhaa työtä lähdit tekemään.

    Sen sijaan Windows 7/Vistassa on Aiemmat versiot -toiminto, jolla saa palautettua poistetut tiedostot, mikäli ko. asemassa vain on järjestelmän palautuspisteiden luonti päällä.
     
    Viimeksi muokattu: 08.02.2011
  5. Juike

    Juike Regular member

    Liittynyt:
    19.04.2008
    Viestejä:
    164
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    joo pitää testata tota aviran omaa ohjelmaa.. ja yamaneko: huomasin sen ettei palauttanut niitä, värkkäilin sitte kaikkea mahollista ja lopuks löysin työpöydän aiemman version sieltä ominaisuuksista :)
     
  6. Juike

    Juike Regular member

    Liittynyt:
    19.04.2008
    Viestejä:
    164
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    e. eipä toiminu tuo Aviran oma ohjelmakaan, vaikka koitin järjestelmänvalvojanaki sitä... sanoo että

    Error!
    Failed to delete one or many keys

    e: tarkotus oli muokata mutta ilmeisesti sitte lainasin... -.-
     
    Viimeksi muokattu: 08.02.2011

Jaa tämä sivu