Mulla on uusi kone ja Windows, joten siksi tuntuu oudolta tämä ongelma. Eli kun normaalisti avasin konetta, heti alusta lähtien koneen käynnistyminen oli takkuista.Normaalisti käynnistyminen tapahtuu tosi nopeasti.Sitten käynnistyttyään lopulta, Windows alkaa jumittaa.Sivupalkki ei lataudu millään, eikä myöskään mitään ohjelmia tai, oma tietokone-valikkoakaan ei saa avattua. Pitkän odottamisen jälkeen pystyy klikkaamaan ohjelmia auki,mutta mitään ei silti avaudu.Kymmenien minuuttien päästä saattaa avautua avattu ohjelma tai ikkuna,mutta siellä ei voi tehdä mitään kun tulee teksti: ei vastaa (tai mikä vastaava se nyt onkaan mikä tulee kun joku jumittuu). En ole varma johtuuko tuo ongelma alunperin siitä,että kun edellisen kerran kone toimi, niin ennen kun Windows oli täysin auennut,yritin avata kahta eri ohjelmaa samaan aikaan.Siitä lähtien koko Windows on ollu jumissa. Vikasietotilassa kone toimii ihan ok ja nettikin toimii. MEinasin yrittää asentaa Windowsin uudestaan vanhan päälle, mut se ei onnistu vikasietotilassa,eikä silleen kun käynnistää cd:ltä Windowsin asennuksen konetta avatessa.Siellä näyttää olevan vaan se kokonaan uudelleenasennus valittavana(eli se että kaikki tiedostot ja vastaavat katoaa).Auenneessa Windowsissa en siis voi käynnistää uudelleenasennusta normaalisti,koska en saa avattua siinä tilassa mitään valikkojakaan kunnolla. Olen tehnyt myös järjestelmän palautuksen ja kokeillut sitä Viimeinen toimiva kokoonpano -sovellustakin, mutta kone vaan jumittaa koko ajan. Mietin vaan, onko joku osa hajonnut, vai missähän mahtaa olla vika? Tietokoneen pitäis olla ihan suht hyväkin, joten en keksi millään missä vika voisi olla.
Kun kerran vikasietotilassa toimii, niin sitten on kyseessä joku todella pahasti jumittava ohjelma. Käytätkö Comodoa? http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-198/prosessorin_kaytto_100_koko_ajan-805024/
Kyllä mulla on comodo.Johtuisko siitä? ja kannattaisko poistaa vaikka comodo ja ne ohjelmat mitä avasin ennen jumittumista ja sit asentaa uusiksi?
Kokeile aluksi poistaa pelkkä Comodo, pitäisi ongelma ratketa jo pelkästään sillä. En ole kerennyt vielä tuota ihmettelemään ollenkaan, mutta kaiketi Comodon omalla foorumilla on jo joitain viestejä tuosta ongelmasta, parin aikaisemman kerran perusteella näin ainakin uskoisin, on sieltä ennenkin tullut bugisia ohjelmistopäivityksiä.
Comodon poistaminen tehosi täydellisesti.Kiitos tosi paljon tuosta vinkistä, aloin jo hajota pahemman kerran. Miten tuon Comodon kanssa nyt sitten kannattaa tehdä, että kannattaako sitä takas enää asentaa? Ja oisko joku palomuuri+virustentorjunta mitä suosittelisit tilalle?
Jep, samaa mieltä Tosin tuo Microsoft Security Essentials olisi myös erittäin varteenotettava vaihtoehto, testasin taannoin sen betaa ja tykkäsin todella paljon. Suomenkielinen versio pitäisi tulla saataville aika pian, tuskin siihen enää hirveän kauan aikaa menee.