Ongelma työpöydässä?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Snucler 16.09.2011.

  1. Snucler

    Snucler Member

    Liittynyt:
    13.05.2011
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    18
    Anteeksi jos aihe päätyi väärälle keskustelualueelle, en kuitenkaan muihin alueisiin osannut yhdistää.

    Minulla on käytössä HP kannettava tietokone, windows 7 käyttöjärjestelmä.
    Ongelmana olisi siis, kun käytän netistä eri sivustoilta lataamiani kuvia tietokoneeni taustakuvina. Resoluutioni on 1366x768 ja käytän samalla resoluutiolla löydettyjä kuvia. Kuitenkin jostakin syystä näyttöni vasempaan reunaan ilmestyy valkoinen pystysuora viiva, joka yltää ihan näytön alalaidasta ylös asti. Eli siis valkoinen yhden pixelin paksuinen viiva.
    Viiva näkyy yleensä myös operan pikavalinta ikkunassa, johon taustalle olen myös laittanut jonkun netistä löytämäni kuvan (samalla 1366x768 resoluutiolla)

    Mietin alunperin että olisiko kuvissa itsessään sellainen viiva, mutta koska latailin monelta eri sivulta, joten ei se viiva voi niissä kaikissa olla.
    Sitten kun käytän winkkarin omia teemoja niin viiva katoaa.

    Sitten jos laitan omaa resoluutiota suuremman kuvan kuten vaikka 1920x1080 niin viiva katoaa työpöydältä.

    Toivottavasti tästä nyt otti jotain selvää??

    Mistä ongelma johtuu? Vaikka haen oikean resoluutioni kuvia niin miksi se valkoinen viiva näkyy silti?
    Pitääkö minun ikuisesti tyytyä joko isompiin kuviin tai windowsin omiin teemoihin?
     
  2.  
  3. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    oletko kokeillu sitä kuvaa laittaa eri asetuksilla eli -> Ohjauspaneeli\Ulkoasu ja mukauttaminen\Mukauttaminen\Työpöydän taustakuva ja siinä vasemmassa alareunassa on kohta missä voi valita "täytä" ,"sovita","venytä","vierekkäin","keskitä".meinaan et jos sulla on siinä "sovita" niin siihen voi jäädä reunoille tyhjää.
     
  4. Snucler

    Snucler Member

    Liittynyt:
    13.05.2011
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    18
    Kiitos vastauksesta.

    Kokeilin tuota "täytä", "venytä", yms. mutta valkoinen viiva vasemmassa reunassa pysyy siitä huolimatta.
     
  5. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    enpä keksi tohon muuta kun että kokeilet asentaa uusimmat näytönohjaimen ajurit ja jos vika ei poistu niin näyttiksen control paneelista koitat säätää työpöydän kokoa ja sijaintia.
     
  6. Snucler

    Snucler Member

    Liittynyt:
    13.05.2011
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    18
    Koetin nyt metsästää tässä sitä näyttiksen control panelia ja muitakin "paneeleita" josta voisi säätää työpöytää, mutten löytänyt. Kenelläkään mitään hajua mistä vois säätää työpöytää?
    Vanhoissa kuvaputkinäytöissähän oli edessä semmosia säätö nappuloita joista pystyi säätämään näytön "leveyttä" ja sijaintia yms.

    Jännä seikka on, että tietokoneeni ilmoittaa näytön olevan 1366x768 kokoinen, ja kun haen sen kokoisia taustakuvia se valkoinen viiva ilmestyy. Mutta kun hain 1367x768 kokoisia kuvia taustakuvaksi niin viiva katosi. Johtuuko ongelma nyt siis tietokoneesta vai kuvista?
    Venyttäminen ja muutkaan säädöt eivät tuntuneet auttavan.
    Windowsin omat teemat peittävät viivan myös koska ovat 1900x1200 kokoisia.

    Noh ainahan voi etsiä tolkuttoman isoja taustakuvia pieneen näyttöön, mutta kiva olisi tietää mistä moinen johtuu?
     
  7. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    sulla ei varmaankaan ole asennettu näytönohjaimen ajureita,se varmaankin käyttää niit' windowsin ajureita,sun kannattaa asentaa siihen ne ajurit joko valmistajn sivuilta tai nvidian tai atin sivuilta riippuen mikä näyttis siinä on,jos et itse löydä niin pistä se sun koneesi merkki ja malli.ja näytönohjaimen control paneeliin pääsee esim nvidiassa kun klikkaa työpöydällä hiiren oikealla niin sieltä löytyy nvidia control panel tai oikeessa alareunassa käynnistysalueen kuvakkeesta.
     
  8. Snucler

    Snucler Member

    Liittynyt:
    13.05.2011
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    18
    Ati mobility radeon 5650 on näyttis.
    Etin päivityksiä eka Atin omilta sivuilta mutta tyrkytti vain jonkun downloaderin joka pyyti vissiin windowsin serial keytä, pari kertaa laitoin saman koodin eikä hyväksyny ni en sitä kautta saanu.
    Sitte latasin tuolta http://drivers.downloadatoz.com/tut...s-card-driver-for-xp-vista-and-windows-7.html
    Kellään mitään käsitystä onko uudempaa tai jtn. ?
    Valkoinen viiva ei kyllä kadonnu vieläkään :D

    Hauskaa kun en edes tajua mitä ja minkä sortin päivityksiä olen koneeseeni laittamassa, mutta ulisis tuo varmaan jos vanhempia yrittäsin laittaa? :D
     
  9. nescitus

    nescitus Regular member

    Liittynyt:
    24.06.2011
    Viestejä:
    168
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mikään muu ohjelma kuin Windowsin asennus (tai aktivointi) ei kysy Windowsin tuoteavainta ("windowsin serial key"). Mikä sivu tuon tapaista kysyi?

    HP:n sivuilta voi ladata ajurit. ATI:n ajurit voi ladata myös AMD:n sivuilta http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx (Step 1. Notebook ...)
     
  10. vps358

    vps358 Active member

    Liittynyt:
    14.11.2009
    Viestejä:
    4,637
    Kiitokset:
    249
    Pisteet:
    93
    Jep!
    Ja kannettaviin harvoin kannattaa ladata muita kuin koneen kasaajan (tässä tapauksessa HP) toimittamia ajureita, ne geneeriset ajurit mitä ohjaimen valmistajalta saa, toimii kyllä, mutta niissä ei välttämättä ole kaikkia konekohtaisia optimointeja...

    T: Vesku
     
  11. Snucler

    Snucler Member

    Liittynyt:
    13.05.2011
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    18
    nescitus mukaisesti kävin päivittämässä näyttiksen driverit.
    Se downloader ei ollutkaan atin sivuilta, mutta se kuitenkin oikeasti näytti puuttuvat ajurit. Mutta kun painoi siitä ohelmasta, että lataa niin se kysyi jotakin serial keytä. Ja jos painoi Cancel niin se heitti nettiin jollekkin sivulle missä oli windows 7 käyttöjärjestelmä tarjouksessa...
    Noh eipä hyväksyny minun koodia niin nyt iloitsen siitä.
    Jokatapauksessa viiva ei kadonnut päivityksen mukana.

    Mutta nyt selvisi kuitenkin mistä se viiva on kotoisin. Tutkailin niitä kuvia ja avasin yhden gimpillä, ja kappas kummaa ne kaikki valkoiset viivat on "piirretty" niihin.
    En tiedä tahallaan vai ei, mutta siinä ne kuvan käsittely ohjelmassa ovat.
    Olen ladannut kuvia parilta sivulta ja kaikissa niissä on viiva. Kun kävin googlaamassa 1366x768 wallapers niin deviantartista ladattu taustakuva on ihan normaali.
    Ilmeisesti pitää vaan vältellä ns. "paskoja" sivustoja.

    Mutta miksi ihmeessä on se viiva jätetty? En voi ymmärtää o_O??

    Kiitos tuhannesti kaikille vastanneille ja auttaneille. Olis se ongelma jo korjaantunut jos olisi tietokoneesta johtunut :D

    -Snucler-
     
  12. Gathago

    Gathago Regular member

    Liittynyt:
    09.11.2004
    Viestejä:
    179
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vastaavanlaisissa tilanteissa muista ettet syötä Windowsin tuoteavainta minnekkään. Voipi olla että jaoit oman tuoteavaimen juuri yleiseen jakoon.
     

Jaa tämä sivu