Läppäri jumittuu ilman varoitusta

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi R05 28.03.2011.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. R05

    R05 Member

    Liittynyt:
    02.11.2009
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve,

    Eli kaverin vajaalla vuoden vanhalla Asuksen läppärillä seuraavanlainen ongelma. Kone saattaa jumittua täysin ihan ilman näkyvää syytä. Eli esim nettiä selatessa kone saattaa jäätyä täysin, niin ettei kone reagoi mihinkään näppäimeen, komentoon, tai hiiren liikutukseen. Ainoa apu on sammuttaa kone ja käynnistää uudelleen, mutta saatta tehdä heti käynnistyksen yhteydessä uudestaan saman.

    Ongelma ei ole mitenkään verrannollinen siihen kuinka kauan kone on ollut päällä tms, joten se varmaankin vähentää hieman todennäköisyyttä siihen, että syynä olis ylikuumeneminen. Kone ei myöskään jumittuessaan lyö näyttöön bluescreeniä, reboottaa konetta tms, vaan näyttöön vaan jäätyy kuva, joka on näytössä ollut jumittumisen aikana.

    Yritin palautuspisteen avulla palauttaa koneen ajalle ennen kaatuilua, mutta viimeisin palautuspiste oli helmikuulta, ja kone kaverin muistikuvien mukaan jumitellut kauemmin. Kone myös jumittui kesken palauttamisen.

    Eli onko ideoita mitä pitäisi tehdä, ja missä voisi olla vika? Konetta on käytetty pelkästään netissä surffailuun jne, ja ongelmat ei ainakaan kaverin muistikuvien alkanut minkään tietyn ohjelman asentamisen jälkeen. Eli siis onko ainoa ratkaisu uudelleenasentaa koko järjestelmä, vai onko jotain niksejä, joita kannattaisi kokeilla ennen?

    Ja koneessa on siis win 7.

    Kiitoksia jo valmiiksi avusta! :)

    (toivottavasti tuli nyt oikealle alueelle)
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu