Kysymys Windows Vista/7:n uudelleen asennuksesta kovolta

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi stuupid 29.01.2011.

  1. stuupid

    stuupid Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli minulla on Asuksen läppäri, jossa oli alunperin Windows Vista. Tämän jälkeen päivitin Windows Vistan 7:aan. Nyt haluaisin asentaa 7:n uudelleen.
    Minulla Windows Vista Recovery CD sekä Windows 7 Recovery/Upgrade -CD.

    Laitoin Windows 7 päivityslevyn sisään ja uudelleen asennuskäynnistyi ja kun valitsen valikosta, että asentaa windowsin niin että vanhat tiedot koneelta lähtee, mutta niin ei käynyt. Kaikki vanhat tiedostot ovat edelleen koneella.

    Katselin äsken, että koneessa on osio nimeltä RECOVERY. Onko mahdollista, että poistan esimerkiksi linuxin live-cd:llä muut osiot ja jätän tuon recovery-osion?
    Ja sitten käyttäisin koneen mukana tullutta windows upgrade/recovery levyä?
    Ajattelin kysyä aluksi täällä ennen kuin menen poistamaan, sillä minulla ei ole kummankaan asennuslevyä.
     
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,292
    Kiitokset:
    1,247
    Pisteet:
    243
    Tämä on lähinnä pohdiskelua eikä neuvo, koska eri valmistajilla on eri tapoja tehdä Recovery-osio. Nettikirjoituksista sai myös käsityksen, että aluksi jotkut Upgrade-levyt saattoivat tehdä Recovery-osion vahingossa toimimattomaksi, jolloin alkuperäisen OEM-käyttöjärjestelmän palauttaminen ei enää onnistunut. Erityisesti tuon mainitsemasi "Recovery/Upgrade" -CD:n Recovery-toiminnan osuus jää näillä tiedoilla arvoitukseksi.

    Jos kovelevyllä oleva Recovery-osio on kunnossa ja pääset sen käynnistämään, joko koneen valikosta tai Vistan Recovery-levyltä, pitäisi koneen kaiken ymmärrykseni mukaan palautua tilaan, jossa alkuperäinen käyttöjärjestelmä eli Vista on asennettuna ja kaikki myöhemmin lisäämäsi tiedostot ja sovellukset poissa. Jotkut käyttävät tästä nimitystä "tehdasasetusten palautus".

    Käsittääkseni et siis tarvitse mitään Live-CD:tä myöhempien tiedostojen ja Upgrade-version poistoon, vaan ne poistuvat automaattisesti tuossa Recovery to Vista -tapauksessa. Sitten olisi taas tuon Upgrade-levyn vuoro...
     
  4. stuupid

    stuupid Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kiitos. Joo vistan recovery levyllä pystyi palauttamaan koneen tehdasasetuksiin ja sitten päivitys seiskaan ja turhat tiedot lähti.
     
  5. stuupid

    stuupid Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    106
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuli nyt mieleen sellaista, että onko tuon RECOVERY osion varmuuskopiointi ulkoiselle kovolle mahdollista?
     
  6. tukis

    tukis Guest

    Ehkä pitäisi ottaa mukaan myös MBR (monesta ohjelmasta voi valita otetaanko), jotta palatuksen käynnistys onnistuu (F9?) näppäinten painalluksella koneen käynnistyessä. MBR:sä voi olla boottikoodi, joka tutkiin käynnistyessä painetanko tehdaspalautusnappia.
    Voisi testata palauttamalla osion tyhjälle "testileylle" ja kokeilla käynnistyykö palautus sillä.
     

Jaa tämä sivu