kannettavan kosketuspinta

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi valmari 01.04.2010.

  1. valmari

    valmari Member

    Liittynyt:
    01.04.2010
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli mitähän kautta tuon läppärin kosketuspinnan (jolla ohjataan hiiren osoitinta) saa otettua pois käytöstä? En löytäny Windows 7 ohjauspaneelista apua tähän ongelmaan eikä koneessa ole erillistä näppäintä kosketuspinnan pois kytkemiseen.
     
  2.  
  3. Arzka007

    Arzka007 Member

    Liittynyt:
    25.11.2009
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Minkä merkkinen läppäri kyseessä? Acer-läppäreissä (ainakin joissakin) touchpadin saa kytkettyä päälle/pois Fn+F7 -näppäinyhdistelmällä. (En tiedä muista merkeistä, googlaa "[läppärisi merkki] disable touchpad".)

    Toinen keino on ulkoisen hiiren (tai langattoman hiiren usb-vastaanottimen) liittäminen koneeseen, jolloin touchpad useimmiten kytkeytyy automaattisesti pois päältä.

    (Laitehallinnasta voinee myös kytkeä touchpadin pois käytöstä, mutta tätä ei kannattane tehdä ellet halua päästä kosketuslevystä pysyvästi eroon.)
     
    Viimeksi muokattu: 01.04.2010
  4. Rubertti

    Rubertti Regular member

    Liittynyt:
    30.10.2003
    Viestejä:
    581
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Osassa läppäreitä voi kosketuspinnan asetuksista myös säätää että kosketuspinta ei ole käytössä jos laitteeseen on kytketty ulkoinen hiiri.
     

Jaa tämä sivu