1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

JAVA ei toimi WIN7/64bit

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi miekkamies 03.07.2012.

  1. miekkamies

    miekkamies Member

    Liittynyt:
    03.07.2012
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moi.
    Uusi läppäri WIN7/64bit ja JAVA ei toimi IE:llä. Firefoxilla toimii. Kuitenkin duunissa joudun käyttämään IE:tä joten sekin pitäisi saada toimimaan.
    Olen jo kokeillut ohjeita googlaamalla mutta ongelma ei poistu.
    Vanhat JAVAT olen onnistunut aina poistamaan tuolla Lisää/poista ohjelmalla (Ei herjaa jo asennettua javaa) mutta kumpikaan 32bit/64bit versio JAVAsta ei toimi. Ei vaikka molemmat asennettuna päällekkäin. JAVAn sivusto tunnistaa että IE on 32bittinen.
    Osaisiko kukaan neuvoa mitä voisi yrittää tehdä.

    t mika
     
  2.  
  3. Datanen

    Datanen Guest

    Liittynyt:
    21.09.2010
    Viestejä:
    5,322
    Kiitokset:
    68
    Pisteet:
    108
    Oletko poistamisen jälkeen poistanut myös kaikki Javan jättämät kansiot Windowsista? Entä oletko kokeillut Java 7 update 5 versiota?
     
  4. miekkamies

    miekkamies Member

    Liittynyt:
    03.07.2012
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    No löytyi vielä windows kansiosta SUN/java kansio. Poistin sen ja asensin mainitun version (Poistin ensin ed. asennukset). Ei auttanut, edelleen JAVA logo jää pyörimään ja aikanaan tulee error. Firefox toimii edelleen ok.
    t mika
     
  5. miekkamies

    miekkamies Member

    Liittynyt:
    03.07.2012
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelma ratkaistu!

    Poistin kaiken aiemman JAVA sälän, jopa työpöydälle tallennetut osat. Hain Sun java 6:n, tallensin sen työpöydälle ja asensin sieltä. Nyt toimii.

    t mika
     

Jaa tämä sivu