En pysty asentamaan uutta Windowsia konetta käynnistäessä

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi ollopollonen1 15.03.2012.

  1. ollopollonen1

    ollopollonen1 Member

    Liittynyt:
    23.02.2012
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pari viikkoa ovat olleet tuskaa Windowsin kanssa. Aluksi menin ostamaan Windows 7, jonka sitten asensin koneelle. Ilmeni ongelmia näytönohjaimen ajurien kanssa uudessa winukassa, joten päätin lainata kaverilta Windows Vistan ja asentaa sen koneelle. Samoja ongelmia ilmeni myös Vistassa. Nyt sitten oli takoitus palata vanhaan tuttuun kunnon Windows XP:hen, mutta en voikaan sitä enää asentaa koneelleni. Tietokoneeni ei tunnista käynnistämisen yhteydessä Windows XP:n asennuslevyä. Olen kokeillut kaikkia kolmea Windows versioiden levyjä, mutta jostain kumman syystä kone ei enää pääse asennustilaan tietokoneen käynnistyksen yhteydessä. Vista ilmeisesti sekoitti koneeni? Olen tarkistanut BIOSista Boot osion, jossa ensimmäisenä laitteena on CD-asema. Olenko nyt iän ikuisesti tämän saakelin Vistan armoilla, vai pitääkö tässä alkaa vaihtamaan kone uuteen?
     
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,404
    Kiitokset:
    1,274
    Pisteet:
    243
    Olisiko käynyt niin onnettomasti, että levyasema olisi vaan rikkoutunut, siis aivan Vistasta riippumatta? Toistaako asema muita levyjä?
     
  4. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Voithan sä vetää koko kovon tyhjäks vaikkapa Killdiskillä . Olettaen että kone lähtee pyörittämään levyä, toimii kyllä muistaakseni myös usb-tikulta. Näin ollen pääsisit asentamaan tyhjälle kovolle käyttistä, jos se visva on sotkenut jotain.

    Mikäs se näyttisajuri-ongelma oli seiskan kanssa? Oot kuitenkin ostanut windows 7 niin jos ei ihan iänikuinen näyttis ole niin kyllä siihen pitäis löytyä ajurit.
     
    Viimeksi muokattu: 15.03.2012
  5. hynkkis

    hynkkis Regular member

    Liittynyt:
    30.12.2009
    Viestejä:
    392
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    26
    ..niin. jos näytönohjaimen ajurit ei ole kohdallaan niin uuden käyttöjärjestelmän vaihto ja miksei ostaminenkin yleensä korjaa ongelman, näin ei nyt käynyt sun kohdalla jostain syystä. en oikein näe muuta vaihtoehtoa kuin kokonaan uuden koneen ostaminen. uudessa koneessakin kannattaa ostaa varmuuden vuoksi puolen vuoden välein uusi käyttöjärjestelmä ja asentaa se uuteen tietokoneeseen. kallista hupiahan tuo on. Tai, haet näytönohjaimen valmistajan sivuilta ko. näytönohjaimeen ajurit ja asennat ne. halvemmaksi tulee tuo ajureitten asennus..
     
  6. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,861
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Testaa ensin jollakin toisella levyllä, toimiiko CD-asema.
    Kerro mahdollisimman tarkkaan koneesi kokoonpano tai merkki ja tyyppi. Niiden mukaan voidaan tarkistaa, saadaankom konellesi tarvittavat ajurit Win7:lle.

    Koneesi taitaa olla vähän varttuneempaa ikäpolvea, päätellen tuosta XP:stä.

    Tänne olisi kannattanut kirjoittaa jo ennen seiskan hankintaa jos itse ei osaa tarkistaa koneen sopivuutta sille.

    On paljon mahdollista että vanhalle XP-koneelle ei löydy tarvittavia ajureita enää uudemmalle käyttöjärjestelmälle mutta se selviää, kun saamme tarkemmat spexit koneestasi.

    Tällä ohjelmalla saat tietää koneesi prosessorin, emolevyn ja näytönohjaimen, joiden tiedoilla pystyy jo aika paljon selvittämään asiaa: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
     

Jaa tämä sivu