EASYUS hajotti koneen (?)

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Miekkamorso4765 23.04.2012.

  1. Miekkamorso4765

    Miekkamorso4765 Member

    Liittynyt:
    23.04.2012
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli... Ajattelin asentaa vanhalle HP:n läppärille ( käyttis Vista Home Premium) Ubuntun Vistan rinnalle. Noh.. jaoin C: asemaan osiin josta toiseen asannen ubuntun. Jakaminen onnistui ja pyysi käynnistämään koneen uudelleen. Uudelleen-käynnistin koneen ja tuli teksti:

    nldr is missing
    Press Ctrl+Alt+Del to restart.

    Käytin Visra recovery levyä ja valitsin valikosta "Repair My Computer"
    sinne kirjoitin bootrec.exe /fixboot sun muut mitä windowsin sivulla neuvotaan tekemään ( bootrec. exe /rebuildbdc sekä bootrec.exe /fixmbr)
    Ei suostunut tekemään toimintoi bootsect.exe . Sanoi ,että bootsect.exe on väärin kirjoitettu toiminto.


    Nykyään kone sanoo:
    Disc reading error
    Press Ctrl+Alt+Del to restart.

    Mutta se ei restarttaa vaikka painan.

    Voiko koneen tässä vaiheessa formatoida ilman asennuslevyä ja asentaa jonkin muun käyttöjärjestelmän?
     
  2.  
  3. -AfterLife-

    -AfterLife- Regular member

    Liittynyt:
    05.04.2012
    Viestejä:
    271
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Asenna vain käyttöjärjestelmä uudelleen mutta ÄLÄ alusta kovalevyä vaan asenna uusi järjestelmä sen vanhan päälle niin se luo c-asemalle kansion nimeltä windows.old jossa on kaikki sun vanhat tiedostot esim valokuvat,musiikki,ladatut tiedostot.
     

Jaa tämä sivu