Ostin viikko sitten uuden prosessorin ja nyt aloin laittaa sitä sitten paikalleen. No pitkän purkuprosessin jälkeen sain koneen kasaan, mutta kone ei enää käynnistynyt aloitus ruudusta pidemmälle.. Kysyin apua liikkeestä josta ostin prosessorin, käskivät päivittää biossin. Purin koneen uudestaan ja laitoin vanhan prosessorin tilalle että sain koneen käyntiin ja bios päivityksen ladattua emon valmistajan kotisivuilta joten versio on oikea. Asensin päivityksen jonka jälkeen kone muuttui uskomattoman hitaaksi. Mitään virheilmoitusta päivityksen jälkeen kuitenkaan ei tullut ja kone käynnistyi normaalisti mutta todella hitaasti, mikä meni vikaan?
1) Laitoithan piitahnat kunnolla kun laitoit prosessorin uudelleen ja uudelleen? 2) Onhan cooleri kunnolla kiinni ja näytönohjain, kovon piuhat, muistit ja virtapiuhat? 3) Mene Biossiin ja tarkista että prosessorin ja muistelen kellotaajuudet on oikein, ja jos ei ole, niin laita. (emon ohjekirjasta löytyy apua)... ja joissain biosseissa on kohta joka tunnistaa komponentit uudelleen ja ottaa "normaalit" asetukset käyttöön. 4) Tarkista vielä että asensit varmasti juuri oikean bios päivityksen.
Tahnat on kunnolla, kaikki johdot muistit yms kunnolla kiinni, biossin versio on oikea ja asetukset oikein. Kun ongelma nimenomaan tuli heti biossin päivityksen jälkeen. Kone toimi vanhalla prosessorilla aivan hyvin ennen päivitystä. Päivityksen jälkeen vanhalla prosessorilla todella hidas ja uusi ei edelleenkään suostu käynnistymään. Prosessorin yhteensopivuus emon kanssa on tarkistettu emon valmistajan kotisivuilta.
otitko vanhasta biosista varmuuskopion (monet bios-utilityt tyrkyttävät sitä)? -> jos vanhasta kopio, palauta se voimaan ja kokeile uudestaan päivitystä.
Jotenkin tuntuu, että ladattu biosverisio ei ole ollut täysin yhteensopiva. Hidastelu kai johtunee siitä.Monasti niide kanssa on syytä olla tarkkana , koska koko toiminta saattaa hävitä