bios päivityksen jälkeen kone hidas

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi TontsQ 14.01.2010.

  1. TontsQ

    TontsQ Member

    Liittynyt:
    08.04.2007
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ostin viikko sitten uuden prosessorin ja nyt aloin laittaa sitä sitten paikalleen. No pitkän purkuprosessin jälkeen sain koneen kasaan, mutta kone ei enää käynnistynyt aloitus ruudusta pidemmälle.. Kysyin apua liikkeestä josta ostin prosessorin, käskivät päivittää biossin. Purin koneen uudestaan ja laitoin vanhan prosessorin tilalle että sain koneen käyntiin ja bios päivityksen ladattua emon valmistajan kotisivuilta joten versio on oikea. Asensin päivityksen jonka jälkeen kone muuttui uskomattoman hitaaksi. Mitään virheilmoitusta päivityksen jälkeen kuitenkaan ei tullut ja kone käynnistyi normaalisti mutta todella hitaasti, mikä meni vikaan?
     
  2.  
  3. MEGAZERO

    MEGAZERO Regular member

    Liittynyt:
    29.11.2008
    Viestejä:
    303
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    1) Laitoithan piitahnat kunnolla kun laitoit prosessorin uudelleen ja uudelleen?

    2) Onhan cooleri kunnolla kiinni ja näytönohjain, kovon piuhat, muistit ja virtapiuhat?

    3) Mene Biossiin ja tarkista että prosessorin ja muistelen kellotaajuudet on oikein, ja jos ei ole, niin laita. (emon ohjekirjasta löytyy apua)... ja joissain biosseissa on kohta joka tunnistaa komponentit uudelleen ja ottaa "normaalit" asetukset käyttöön.

    4) Tarkista vielä että asensit varmasti juuri oikean bios päivityksen.
     
  4. TontsQ

    TontsQ Member

    Liittynyt:
    08.04.2007
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tahnat on kunnolla, kaikki johdot muistit yms kunnolla kiinni, biossin versio on oikea ja asetukset oikein. Kun ongelma nimenomaan tuli heti biossin päivityksen jälkeen. Kone toimi vanhalla prosessorilla aivan hyvin ennen päivitystä. Päivityksen jälkeen vanhalla prosessorilla todella hidas ja uusi ei edelleenkään suostu käynnistymään. Prosessorin yhteensopivuus emon kanssa on tarkistettu emon valmistajan kotisivuilta.
     
  5. ege600

    ege600 Regular member

    Liittynyt:
    22.11.2009
    Viestejä:
    123
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    otitko vanhasta biosista varmuuskopion (monet bios-utilityt tyrkyttävät sitä)? -> jos vanhasta kopio, palauta se voimaan ja kokeile uudestaan päivitystä.
     
  6. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,861
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Jotenkin tuntuu, että ladattu biosverisio ei ole ollut täysin yhteensopiva. Hidastelu kai johtunee siitä.Monasti niide kanssa on syytä olla tarkkana , koska koko toiminta saattaa hävitä
     
    Viimeksi muokattu: 16.01.2010

Jaa tämä sivu