ÄÄNI KATOSI?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi neirilla 30.09.2009.

  1. neirilla

    neirilla Member

    Liittynyt:
    07.09.2007
    Viestejä:
    74
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Latasin xp:n vistan tilalle fujitsu siemens esprimo P2511:n pöytäkoneeseen ja nyt äänet ovat kadonneet. Vistan aikana ne toimivat. Laitteistosta ei löydy äänikorttia eikä muutakaan äänentoisto laitetta vaikka ohjelma ilmoittaakin kaiken olevan kunnossa. Kun laitan cd:n pyörimään niin silloin kone alkaa herjaamaan ettei äänentoisto välineitä ole. Fujitsun sivuilta ei apua löydy. Käsittääkseni tuossa mallissa äänikortti on integroitu emoon.
    Eli miten saan äänet kulkemaan taas normaalista ilman,että asennan vistaa takaisin.
    Kiitokset neuvoista etukäteen.
     
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  4. n0gear

    n0gear Regular member

    Liittynyt:
    13.08.2006
    Viestejä:
    188
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    lataa kaikki ajurit fujitsun sivulta niin alkaa äänetkin ja muut toimimaan. tai katso mitä update.windows.com sanoo, saattaa löytyä ajurit sitä kauttakin.
     
  5. neirilla

    neirilla Member

    Liittynyt:
    07.09.2007
    Viestejä:
    74
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Aikaisemmat neuvot eivät ole saaneet ääniä tulemaan. Tosin laittaessa musiikin soimaan kone ei enää herjaa ettei ole äänilaitteita,joten ne ovat asentuneet mutta eivät jostain syystä vain pelitä.
     

Jaa tämä sivu