Virtalähteessä vikaa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Repolaine 20.08.2009.

  1. Repolaine

    Repolaine Guest

    Kasattiin kaverin kanssa yhteinen projekti, virtalähteeksi saatiin käytetty Apevia Chameleon 550W poweri. Kokoonpano toimi tällä powerilla, vaihdoimme prossun coolerin ja sen jälkeen kone ei lähtenyt käyntiin. Kokeilimme toisella powerilla, kone toimii. Apevian poweri omaan koneeseen kiinni, ei tiomi.

    Vika on siis powerissa. Outoa kyllä, emolevyn merkkivalo syttyy vihreäksi. Virtaa siis kulkee jonkin verran, mutta kone ei lähde päälle eikä mitään tapahdu käynnistysnappulaa painaessa. Onko mitään keinoja powerin korjaukseen ? Avasin powerin, mitään silmäänpistävää ei ollut havaittavissa. Lasiputkisulake oli kunnossa.
     
  2.  
  3. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68

    Unohda tuollainen "ping-pong" -poweri, se on aikapommi. Virtalähde on koneen tärkein osa joten siinä kannattaa panostaa laatuun (esim. Corsair-merkkiin).
     
  4. Maikou1

    Maikou1 Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2009
    Viestejä:
    719
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joten kerro koneen specsit niin katsotaan sulle uusi poweri :)
     
  5. Repolaine

    Repolaine Guest

    Mjoo, kyllähän tuo on pilipali-poweri, sen takia sitä käytettiin kun oli kerran ilmainen.

    Projektikone on siis Athlon 3500+ (ei tuplaydin), 2Gt muistilla ja PCI-E GeForce 6600GT näyttiksellä varustettu. Kovalevyjä on 250Gt SATA, 160Gt SATA sekä vielä 200Gt IDE. Lisäksi on vielä tietysti valotuulettimia sekä valoputkia kaksi. Näyttöjä on kaksi.

    Elikkä luulisin että 400W poweri riittää mainiosti. Mitään ultrahyvää ei tarvita, Nexus olisi oma suosikki mutta tähän projektiin liian kallis. Itselläni ovat nämä kiinnostaneet, mielipiteitänne ?

    http://www.multitronic.fi/showprod.php?prod_id=APS-400S&b=1
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/LC6420V2.0
    http://www.pixmania.com/fi/fi/56989...tml?srcid=1157&Partenaire=MBNet&CodePromo=oui

    Jokatapauksessa, tärkein asia on luotettavuus. Olen kuullut niistä jotka eivät ole paloturvallisia, joten mielummin se saa mennä risaksi kuin syttyä palamaan tai vastaavaa. En mielellään sijoittaisi yli 50e tämän projektin poweriin.
     
  6. Artsigon

    Artsigon Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2007
    Viestejä:
    830
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Chieffi tai LC-Powerin minä ottaisin.

    Taisi muinoin löytyä juuri sama poweri ja loistava oli (E5200+HD4850+4gb+250gb yms.)

    Chieffi voi olla vähän laadukkaampi. Eipä tossa LC-Powerissa mitään vikaa ollut ja ihan loistavasti pelitti. :)
     
  7. kazuma603

    kazuma603 Member

    Liittynyt:
    03.08.2009
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    corsairin poweri kannattas...
     
  8. Maikou1

    Maikou1 Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2009
    Viestejä:
    719
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Totta. Tässä olisi varteenotettava vaihtoehto. Sitten jos joskus kasaatte uuden, paremman koneen, niin voitte kierrättää tuon Corsairin.
     

Jaa tämä sivu