Virtalähde tuhosi koneen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi somaelii 22.01.2012.

  1. somaelii

    somaelii Member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Monen mutkan kautta sain vihdoin omista osista kootun tietokoneen käynnistymään. Tänään käynnistettäessä kuitenkin oli paikat aika kuumina ja savun haju kotelon mukana tulleesta virtalähteestä, ja pari random boottia rasituksessa. Kone oli yhteensä päällä ehkä jotain 40min, käyttiksen asennuksen ajan ja sen jälkeen vähän aikaa netissä. Random bootteja oli 2 yhteensä.

    Kysymykseni onkin, että kannattaako ostaa uusi virtalähde vai pistää suosiolla hobby hallista tietokone osamaksuun, jos nimittäin onkin riski että ostan uuden virtalähteen ja emo/prossu hajoaa parin viikon käytön jälkeen.
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Koneen osat?

    Kuulostaa powerivialta kyl. Monissa osissa voi kyl olla tehdashajua jäljellä. Boottailu viittais kummiski vikaan.

    Hobby Hallista ei kantsi tietokonetta ostaa.
     
  4. somaelii

    somaelii Member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Koneeni osat on i7 920, asrock x58 extreme, ATI radeon HD 4770 näytönohjain sekä 2x Kingston DDR3 1066MHz, CL7 muistia. Virtalähde oli ATX-kotelon mukana vakiona tullut LC-power ATX 2.2 600W.
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  5. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Tuosta tuollainen ja toivot ettei virtalähde tuhonnu mitään muuta. Tuosta sun virtalähteestä ei ole omaa kokemusta, mutta kuuleman mukaan se on pommi.
     
  6. Jouko?

    Jouko? Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.07.2004
    Viestejä:
    3,858
    Kiitokset:
    32
    Pisteet:
    78
    Noh tuo on juuri noita "kiinan pommeja" joita täällä Afterdawnissa pelätään :) Kuten BPVest totesi niin HobbyHallista ei todellakaan kannata konetta lähteä ostamaan.. Jos on takuuta jäljellä niin ainahan sitä voi sinne ilmoittaa että virtalähteestä tulee savun hajua jne. Jos ei ole takuuta niin ainakin uus poweri kannattaa hommata ja sitten jos haluaa että pelit pyöris paremmin niin uutta näyttistäkin voi miettiä.
     
  7. somaelii

    somaelii Member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En oikeen tiijä mitä sanoa. 450w on luultavasti liian vähän tehoa laitteisiini nähden, ja 600w olisi n. 100 euron riski.

    Ja en mä muuten mutta Hobby Hallissa on se hyvä puoli että sieltä voi opiskelijanakin ostaa luotolla, pankit kun vaatii sitä että käy töissä jotta saa luottoa. Tosin se 1000e paketti olisikin ehkä liikaa tarpeisiini, joista ison syöppö on Skyrim, mutta ainakin sen saisi heti.
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  8. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Ei watit yksistään vaikuta. vaan hyötysuhde, joka siis tarkoittaa miten hyvin ne watit saadaan virtikseltä komponenteille. Hyötysuhde tuossa sinun Virtiksessäs on huononpi, kuin tuossa linkkaamassani XfX:n powerissa, josta luvataan hyötysuhteeksi 80+ %. ja harvempi kone nykypäivänä vaatii enenpää kuin 450W ellei sitten ole jotain uusinta uutta näytönohjainta ja niin paljon lediä ja tuuletinta, että keskustan disko vihertyy kateudesta
     
  9. somaelii

    somaelii Member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Aivan.. selvä. Kiitokset =)
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  10. Anthonis6

    Anthonis6 Member

    Liittynyt:
    02.09.2011
    Viestejä:
    57
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    18
    Hyötysuhde ei vaikuta maksimi tehoihin yhtään mitään.

    "Jos koneeseen syötetään tietty määrä energiaa, niin hyötysuhde kertoo suhdelukuna kuinka suuri osa siitä energiasta voidaan hyödyntää koneen varsinaista tarkoitusperää varten."
    - Wikipedia

    Linkittämäsi XFX antaa koneelle 450W tehoa oli hyötysuhde mikä tahansa, mutta seinästä otetun ylimääräisen sähkön määrä pienenee hyötysuhteen kasvaessa.
     
  11. somaelii

    somaelii Member

    Liittynyt:
    06.08.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Huh eli pitäisi siis se 600w virtalähde ostaa kumminkin..hmmh. Vai niin.

    Noh enivei, kiitoksia vastauksistanne.
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  12. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Hyötysuhde ei vaikuta, mutta se mihin linjaan todellisuudessa riittää tehoa on eri juttu. Noita verratessa huomaa eron:
    http://www.jimms.fi/tuote/LC6600GP2 Nimellisteho 600W, 12V-linjaan 17A + 19A (joka ei todennäköisesti edes ole maksimi, vaan linjat kestävät tuon verran) = 36A
    http://www.jimms.fi/tuote/P1-450S-X2B9 Nimellisteho 450W, yhteen kunnon 12V-linjaan 34A.
    Käytännössä voisi siis sanoa että todellista tehoeroa on kahden ampeerin verran eli 24W, vaikka nimellistehon ero on 150W. Asiaa ei ehkä voi ihan noin suoraan kärjistää, mutta pointti tulee varmaan selväksi.


    450W riittää kyllä tuolle kokoonpanolle. Jos ihan tappiin aiot kellottaa prossun ja näyttiksen, niin sitten kannattaa varata enemmän. XFX 450W tai 550W ovat hyviä vaihtoehtoja samoin Super Flowerit. Muutenkaan tuosta listasta ei voi kovin huonosti valita: http://www.silentrig.com/category/31/virtalahteet
    Jos haluat jostain tietystä kaupasta ostaa, niin kerro mistä ja katsotaan siitä firmasta hyvä vaihtoehto. Valikoima vaihtelee tosi paljon.
     
  13. Boss93

    Boss93 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2011
    Viestejä:
    972
    Kiitokset:
    33
    Pisteet:
    38
    Juu sori väärä luku... Eli siis ei hyötysuhteella ole merkitystä, vaan sillä, että montako eri linjaa sen wattimäärän saamiseksi on käytetty. tuossa XfX:n powerissa se 450W tulee suurimmaksi osaksi oleellisia ja usein käytettyjä linjoja pitkin, kun taas tuossa Lc:n powerissa on ns. "hattiwatteja" haettu ottamalla laskuihin mukaan myös epäoleellisia linjoja. Tästä syystä tuo 450W on vähintäänkin yhtä tehokas ellei jopa parempi

    E: Axu_ ehti ensin =D
     
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012

Jaa tämä sivu