Valot vilkkuu ja tuuletin jää pyörimään tietokoneen sammutuksen jälkeen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jh86 15.08.2009.

  1. jh86

    jh86 Member

    Liittynyt:
    11.06.2004
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pöytäkoneessamme on jo jonkun aikaa ollut mystinen vika eli koneen sammutuksen jälkeen prosessorin + kotelon tuuletin jää pyörimään ja edessä olevat virran merkkivalot vilkkuvat. Lisäksi jos kuulokkeet on kytketty koneeseen kuuluu niistä tasaista jatkuvaa naksumista.

    Aluksi tämä kesti minuutin pari koneen sammuttamisen jälkeen, mutta nyt tämä tila jää päälle eikä sitä saa pois muutakuin nappaamalla virrat takana olevasta virtakytkimestä kokonaan pois.

    Mistähän tälläinen vika mahtaa johtua ja kuinka sitä kannattaa alkaa tutkimaan enemmän? Ei vaikuta kuitenkaan ihan terveeltä tällainen käytös. Paras tietysti jos joku olisi törmännyt vastaavaan ongelmaan.

    Kiitokset jo etukäteen vastauksista!
     
  2.  
  3. beget

    beget Regular member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    646
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Näin pelkällä arvauksella sanoisin, että tietokoneen emolevyssä on jotain vikana. Jos vikoja ilmenee lisää, voi olla emolevyn vaihto ajankohtaista. On tietysti mahdollista, että syynä on käyttöjärjestelmä itse, mutta epäilen sitä vahvasti.
     
  4. jh86

    jh86 Member

    Liittynyt:
    11.06.2004
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Voisikohan liittyä jotenkin koneen lämpöihin eli lämmöt liian korkealla ja sammutuksenkin jälkeen pyörittää vielä tuulettimia?

    Vikaa ei ilmene ollenkaan, jos laittaa koneen päälle ja sammuttaa heti käynnistymisen jälkeen virtakytkimestä. Mutta jos windows:kin käynnistyy ja tämän jälkeen sammuttaa --> jäävät tuulettimet pyörimään.
     
  5. Overseen

    Overseen Guest

    Onhan mahdollista, että kone ei sammukkaan vaan jää ns. "lepotilaan".
    Tässä tilassa tuulettimet todellakin jäävät pöytäkoneessa pyörimään, jos biosissa ei ole tukea/kytketty päälle lepotila "moodia" tai käyttöjärjestelmästä puuttuu kyseisen toiminnon ajurit.

    Eli mahdollisesti windowsisi on "seonnut" ja sammutuksen sijasta jääkin lepotilaan. Kokeile vaikka Ubuntun Live CD:tä, jolla boottaat koneen ja sammutat sitten sitä kautta koneesi. Jos nyt sammuu ihan OK, niin vika on windowsissa, eikä laitteistossa.
     
  6. jh86

    jh86 Member

    Liittynyt:
    11.06.2004
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Saattaa hyvinkin liittyä tuohon lepotila juttuun.. Mistä löydän siihen liittyvät asetukset bios:ista?

    Tästä en ole koskaan kuullutkaan, mistä saa ja kuinka saa toimimaan?
     
  7. Overseen

    Overseen Guest

    Noh vaikka täältä.
    Emolevyn ohjekirjasta tai emolevyn valmistajan sivulta löytyy biosin manuska. Windowsin omasta helpistä lueskele valmiustilan (horrostila) ohjeita ja Googlella löytyy myös.

    Et kertonut koneesi tietoja, mutta itselle kävi aikoinaan XP:ssä siten, että kone oli sammutettu valmiustilaan ja tuli sähkökatkos.
    Sen jälkeen kone ei enää sammunut vaan jäi aina nimenomaan valmiustilaan.
    Valmiustilassahan ei saa verkkovirtaa kytkeä pois päältä vaan virtalähde antaa +5v emolle pitääkseen koneen "elossa".
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 16.08.2009

Jaa tämä sivu