Vaihdoin emon, prossun ja lisäsin ramia, nyt windows ei käynnisty

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi madcow92 01.04.2011.

  1. madcow92

    madcow92 Regular member

    Liittynyt:
    04.07.2007
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli vaihdoin allekirjoituksessa olevaan kokoonpanoon emon, prossun ja lisäsin muistia. En tehnyt kovalevylle mitään muutoksia. Osien vaihtamisen ja ramien lisäämisen jälkeen nollasin biossin ja käynnistin koneen. Tämän jälkeen windows ei lataudu käynnistyksessä ja syytä en tiedä. Alussa saa valita kaksi vaihtoehtoa, start windows normaly, jolloin kone alkaa lataamaan winukkaa uudelleen mutta restarttaa automaattisesti, jos valitsen run startup repair vaihtoehdon niin windows alkaa etsimään virheitä ja pyytää lopulta ressuttamaan koneen jolloin se jää kuin stand by tilaan eikä tapahdu mitään.

    Olisiko minun täytynyt formatoida c -asema ja asentaa windows uudelleen? Voisiko ongelman aiheuttaa 2x2gb+2gb+1gb ramit?

    Vaihtamani osat ovat:
    Abit AB 9Pro
    Intel core 2 duo E6750
    Kingston 800MHz DDR2 8Gt(2x2gb+4x1gb)

    Rameista jätin oman kaks gigasen kiinni ja lisäsin 2x2gb ja yhen yks gigasen.

    EDIT: Emo ja näyttis tuntuu aika kuumilta.
     
    Viimeksi muokattu: 01.04.2011
  2.  
  3. Vuohi

    Vuohi Regular member

    Liittynyt:
    06.12.2009
    Viestejä:
    637
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Emolevyn vaihdon jälkeen ei varmasti Windows enää käynnistykään, koska kokoonpano on muuttunut. Asenna Windows uudestaan, ja sitä ennen kaikki tärkeä kovalevyltä talteen.
     

Jaa tämä sivu