uutta koteloa ettimäsä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jarzka20 19.02.2012.

  1. Jarzka20

    Jarzka20 Regular member

    Liittynyt:
    09.09.2008
    Viestejä:
    324
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    nykynen kotelo CM Centurion 5 II on muuten kaikin puolin hyvä mutta ärsyttävä räminä pistä ison miinuksen kaikki keinot on yritetty kaikki johdot ja muovit kaikki on tarkastettu ettei räminä johdu mistään..mielellää hoitaa kotelon kuntoon mutta jos ei mikää muu auta nii edullista koteloa ettimään.
    mitä asioita pitää ottaa huomioon kotelon ostamisesa mitä koteloita suosittelette mikä ei tietenkään oo mitenkään räminä altis ja tilaa riittää ja on edullinen
     
  2.  
  3. Temez1

    Temez1 Regular member

    Liittynyt:
    20.08.2011
    Viestejä:
    316
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. Jarzka20

    Jarzka20 Regular member

    Liittynyt:
    09.09.2008
    Viestejä:
    324
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    nojoo näyttäis oleva hyvät ilmanvaihdot ja tilaaki näytttää oleva..pistän korvan taakse
     
  5. Ehni

    Ehni Active member

    Liittynyt:
    01.02.2012
    Viestejä:
    1,156
    Kiitokset:
    127
    Pisteet:
    73
    Osta Bitfenixin Shinobi tai jompikumpi Merc malli. Itellä shinobi ja on erinomainen maksaa 52 euroa. Mercit maksaa about 37 euroa ja parempaa et siihen hintaa saa.
     
  6. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  7. GamerAce

    GamerAce Regular member

    Liittynyt:
    05.03.2011
    Viestejä:
    283
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vähän voisit tarkentaa, mikä mahtaisi olla max hinta? Haluatko jotain ledejä ym.?

    Halvimmasta päästä nuo Bitfenxin kotelot ovat mainioita, sitten kun lähennytään 100€ niin Fractal R3:sella ei voi mennä pieleen. Antecin one hundredin jättäisin suosiolla hyllyn kun siinä nyt on hieman suunnitteluvirheitä ja suunnittelu alkaa olla vanhaa.

    Jos ledihärveleitä haluat niin HAF 912 on myös hyvä vaihtoehto
     
  8. _kooma_

    _kooma_ Active member

    Liittynyt:
    28.06.2007
    Viestejä:
    2,051
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    78
    Tuossa jo Fractalin Defineä ehdittiinkin kehaisemaan, samaan hintaluokkaan ja samalta valismtajalta itselläni on nyt ollut marraskuusta saakka käytössä Fractal Design Arc Midi, eikä kyllä ole ollut moittimista. Ei aivan niin hiljainen kuin Define R3 (R3:ssa hiljennys mattoa sisuksissa, Midissä ei), mutta vastaavasti taasen hieman paremmat optiot jäähdtykselle. Eikä tuo tuossa rämise vaikka kopassa tällä hetkellä kolme 7200 RPM:n kiekkoa, ja välillä pyörivät kaikki täysillä kierroksilla. Ainoa josta enemmän ääntä kuuluu on näytönohjaimen jäähy, mutta idlenä sekin on siedettävä (lähinnä kevyttä huminaa). Valitsit kumman tahansa (riippuen mieltymyksistä, haluatko mahdollisesti kotelon joka soveltuu erinomaisesti vesijäähdtykseen, vai haluatko kotelon mihin myös saa vesijäähdytyksen asennettua mutta sisältää myös äänieristyksen) niin et varmastikkaan pääse pettymään. Halvemmissa koteloissa käytetään usein ohuempaa peltiä, ja muoviosatkin ovat enemmän tai vähemmän melkoisia rimpuloita. BitFenixit ovat hintaluokkansa parhaimmistoa, ja ovat menestyneet loistavasti myös testeissä, joten nekin saattavat olla hyviä vaihtoehtoja.
    Kuitenkin, omasta kokemuksestani voin suositella ainakin tätä Arc Midiä, sekä Define R3:sta. Mikäli koko, eikä budjetti ole esteenä, niin todella hiljaista koppaa hakiessa voin myös suositella Nexus Edgeä. Edge on taasen sanalla sanoen iso koppa, ja sinne menee heittämällä kaikki mahdolliset romppeet. Itseltäni löytyy myös tuo Edge, kuvia Edgestä löydät vaikkapa mun profiilistani.
     

Jaa tämä sivu