Uutta hiirtä, huomio isokätiset!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Saharan_Seppo 23.12.2009.

  1. Saharan_Seppo

    Saharan_Seppo Member

    Liittynyt:
    23.12.2009
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkä, vanha hiiri on sen verran joulumielellä ollut viime päivät, että alkaa hiljalleen tuntumaan siltä että kyseinen otus kelpaa korkeintaan joulukuuseen koristeeksi, joten olen alkanut uutta kapistusta katselemaan.
    Itse omistan kohtalaisen ison räpylän, joten kohtalaisen moni hiiri jää auttamatta liian pieneksi, ja käyttömukavuus kärsii. Sen takia tulinkin tänne etsimään kohtalotovereita, jos yhtään osaisitte neuvoa.

    Parhaalta vaikuttaa tällä hetkellä MS Sidewinder / Sidewinder X5, mutta kumpaakaan ei tunnut olevan missään kaupassa muualla kuin paketissa, joten en ole saanut vielä minkäänlaista tuntumaa. Toisaalta MX518, mielestäni kyseinen rotta on vain auttamatta ruma.

    MX 518 ja G9 ovat ainoat mitä olen kaupassa päässyt hypistelemään, ja erilaisuudestaan huolimatta ihan okein tuntuvat hyvin tassuun istuvan. Ja jos joku osaa sanoa, pitääkö X5 yhtä kovaa meteliä klikatessa kuin edeltäjänsä, arvostaisin myös tätä tietoa.
     
  2.  
  3. 4Rayden2

    4Rayden2 Regular member

    Liittynyt:
    11.07.2008
    Viestejä:
    871
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kannattaa tosiaan valita se rotta näppituntuman mukaan, kun ei muiden mielipiteet paina mitään oman fiiliksen rinnalla. Jos lähiseudulta löytyy Gigantti, niin käy siellä koska siellä laitetaan muistaakseni kaikki hiiret esille. Ja jos se mx518 sopii kätöseen niin kannattaa ottaa se, sillä eihän sitä hiirtä katsottavaksi osteta.

    Sidewindereista sen verran että niitä kannattaa varsinkin tunnustella, sillä ne ovat vähän kulmikkaampia kuin muut hiiret ja saattavat vaatia totuttelua.
     
  4. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Minulla aika iso koura ja käytän 5€ maksavaa perus logitechin rottaa. Piuhalla tietysti ;)
     
  5. Maikou1

    Maikou1 Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2009
    Viestejä:
    719
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Razerin DeathAdder käy sekä isoille, että pienille räpylöille.
     
  6. PQG

    PQG Regular member

    Liittynyt:
    29.09.2007
    Viestejä:
    113
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ei sillä näppi tuntumalla tee mitää, ite ainakin ostin razer deathadderin pelkän arvostelun perusteella ja ei tota hiiren muotoiluu edes huomaa jos vaikka pelaa :)
     
  7. lowbtry

    lowbtry Member

    Liittynyt:
    12.11.2008
    Viestejä:
    37
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Annan ääneni Logitech mx518:lle , ollu kohta 3 vuotta käytössä . Hyvä hiiri !
     
  8. osxso

    osxso Member

    Liittynyt:
    11.06.2009
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    sidewinder x8 kin on ihan pirun hyvä
     
  9. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,861
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Itse olen käyttänyt jo 3 vuotta Sidewinderia X5, en siitä kyllä tule luopumaan. On ollut tarkka ja kädelle sopiva, sekä tasapainoinen.
     
    Viimeksi muokattu: 25.12.2009
  10. aake1

    aake1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2009
    Viestejä:
    144
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itsellä on logitechin g9 ja voin suositella sitä muillekkin.
     
  11. SavonMasa

    SavonMasa Guest

    Omistan Roccat Koneen ja olen ollut tyytyväinen. Kannattaa kummiskin kokeilla ensin !! Vaatii totuttelua terävien kulmien johdosta :D
     
  12. Jers1

    Jers1 Regular member

    Liittynyt:
    27.06.2008
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sulla on kaks erikokosta kättä, joilla oot kokeillu?
     
  13. osxso

    osxso Member

    Liittynyt:
    11.06.2009
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ei varmana, ole 2 eri kokoista kättä, mutta jos on kasvavassa iässä ja hiirion ollut kauan käden koko muutttuu. tai jos perheessä on ,vaikka pikku veljiä ja he tykkäävät hiirestä niin kai tuolle lauseelle löytyy perusteluja=)
     
  14. Jers1

    Jers1 Regular member

    Liittynyt:
    27.06.2008
    Viestejä:
    112
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei ja ei.
     
  15. WaRNuT

    WaRNuT Regular member

    Liittynyt:
    16.02.2009
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Logitech G5 kehiin.
     
  16. Latarus

    Latarus Member

    Liittynyt:
    30.01.2008
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    MX518, DeathAdder, SteelSeries Ikari ja Steelseries XAI. Tuossa muutama mitkä tuli mieleen. Itselläni on ollut MX518(uudempi versio) jo kohta 2 vuotta ja oon ollut kyllä todella tyytyväinen. Miinuksina mainittakoon liukas päällysmuovi, eli jos hikoilet paljon käsistä se voi olla ongelma ja hiiri on myöskin aika painava. Mutta paras tapa löytää se oikea hiiri on kokeilemalla. Itsekin luulin että DeathAdder on hyvinkin samanlainen hiiri kuin MX518 ja olin jo tilaamassa sitä, kunnes pääsin kokeilemaan sitä eikä se tuntunutkaan omaan käteeni niin hyvältä mitä kuvat/videot antoi ymmärtää.
     
  17. Welmu93

    Welmu93 Member

    Liittynyt:
    28.11.2009
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pelaatko RTS vai FPS pelejä?
     

Jaa tämä sivu