Elikka ostin koneeseeni uuden näytönohjaimen koska vanha 6600 meni rikki vanhasta koneesta ja asensin atin 4650 näytönohjaimen jonka jälkeen kone oli hidas kun mikä. Prosesori on koko ajan 100% Tietokoneen käynistäminessä menee joku 10 min ja selaimen aukamiseen 2min. Kokeiltu on -Windowsin uudeleen asennusta -Uusia ajureita näytönohjaimella ja prossulle jne.. Apua kaivataan. Tietoja koneesta -Prossu Amd 3200+ 2.00ghz -Näyttis Ati 4650 -Emo Abit -1.50Gb ram kingstonin ddr1 400mhz Poweri joku kiinalainen 400 wattinen 80+ hyötysuhe
Joo kuule eiköhän vika oo siinä että toi sun prossus on ihan perseestä eikä jaksa pyörittää tuota näytönohjainta. vaihda prossu tuplaytimeks niin ei olis niin hidas.
Joo veikkaan samaa, prosessori riittämätön tuolle kortille, vaikka ei se selitä sitä miksi ne olisivat molemmat 100% loadissa jos kone muuten idlaa työpöydällä. Panes päivittäen koneeseen uusi emo, prossu ja muistit. Esim joku 785G lauta, 2x2GB muistia, DDR2 tai DDR3 ja esim Athlon II 250.
Ongelma ilmeisesti on toi prosesori. Elikkö kumpi ois kannatavanpaa A:Laittaa semmonen näytönohjain joka toimis ton nykysen kokoonpanon kanssa B:Ostaa uus emo prossu ja muistit hintaa tulis 288€ phenom|| 955 prossulla
Kuulostaa erittäin oudolta että liian nopea näytönohjain veisi tehoja prosessorilta varsinkin silloin kun mikään ei edes juuri näytönohjainta rasita... Kyllä itse alkaisin jostain muusta etsimään vikaa kuin liian hitaasta prosessorista.
Outo vika kieltämättä. Bugaakohan bios jotain, ei muuta oikein tuu mieleen... Prosessorissa tuskin on vikaa. EDIT: Jos se entinen näytönohjain ei ollutkaa rikki, vaan vika oli jossain muussa? Mitä vikaa siinä tarkalleen oli?
Vika oli että kuvaa ei tullut näyttöön näytönohjaimesta. Vaihdoin näytönohjaimen ja heti tuli kuva mutta sen jälkeen kone oli aivan älyttömän hidas. Itse googlasin asiasta ja jotakin tapauksia lyöty. "Liian nopea näytönohjain pyytää prosesorilta jatkuvasti mitä piirtää ja prossu ei jaksa pyörittää...." jotenkin tälleeen se oli. Ammatilaiset voisivat valaista asiasta vähäsen miten toi prossun ja näytönohjaimen välinen toiminta oikeen on? Kummiskaan toi 288€ ei paljo ole.