Uusi kotelo järkevä?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Sherclock 02.07.2010.

  1. Sherclock

    Sherclock Regular member

    Liittynyt:
    24.05.2009
    Viestejä:
    120
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Morjensta,

    Mietin, että pitäiskö tässä hommata uus kotelo tai jotain ku välillä tuntuu että jo esim 5-10 minuutin pelisession jälkeen pelit hidastuvat. Koteloa ajattelin siksi, että se olisi kaikkein viisain investointi, kun sen voi siirtää uuteen koneeseen kuhan sellaisen intin jälkeen ostan. Ei tarvis turhaan tuhlata rahoja prossun tuulettimeen tai näyttiksen, vaikka niissä vakio vehkeet onkin.

    Esim, Assassins Creed I on täysillä grafiikoilla ja jonkun 10 minsan pelin jälkeen koneen tuulettimet huutaa täysillä ja peli käy pätkimaan. Ja muissakin uusissa peleissä sama ongelma ku tossa Creedissä, en tietysti pidä missään Crysiksessä täysiä grafiikoita, mutta varmaan tosta nyt idea selviää.


    Koneen speksit on:

    Joku romu emo (pakettikone...)
    Prossu: Amd Phenom I 9550
    Näyttis: ATI HD 4770
    Muisti: 2x2gb ddr2, vissii 400 tai 800 mhz
    Virtalähe: Corsairin 400 wattinen
    Kovot: Kolme kovoa jotka varmasti kuumentavat koneen "sisuksia"
    Windows vista on OS jos sillä nyt jotain sattuu tekemään.

    Vielä kuvia kotelosta joka suunnasta:

    Etupuoli
    Toinen laita
    Takapuoli
    Toinen laita
    Ylä

    No ei ollu pohjasta mutta ei siellä reikiä oo.

    Niin ja se piti vielä sanoa, että kun tää on paketti kone niin emo ei päästä prossun lämpöjä yli 50 celciuksen, mikä kait aiheuttaa ongelman ja kuvista varmaan muutenkin huomaa, että ei tuossa kopassa paljoa ilma kierrä.


    Ajattelin, että jos siihen pystyis ostamaan jonkun laadukkaan Antecin twelve hundreadin tai muun hyvän kotelon jolla sitten pärjäis hyvin. Vähän ne ledit häiritsevät, että jos joku tietäis paremman kotelon niin ilomielin ostaisin. Ois hyvä jos hinta ei paljoa 200e yli menis.

    Toivottavasti kuvat toimii. :), No eihän ne tietysti toiminu, joudutte avaamaa linkit.
     
    Viimeksi muokattu: 02.07.2010
  2.  
  3. Sandels12

    Sandels12 Regular member

    Liittynyt:
    19.06.2009
    Viestejä:
    670
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juu nuo pakettikoneiden kotelot on yleensä kuraa. Tuossakaan ei ole takapuolella paikkaa lisätuulettimelle ym.

    Tässä ois hyvä ja halpa kotelo, johon tulee jo valmiiksi mukaan muutamia tuulettimia. Halutessaan niitä tietenkin voi ostaa lisää.
     
  4. Shokun

    Shokun Member

    Liittynyt:
    18.02.2010
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kuinka vanha kone on kyseessä? Voi olla pölyä kerääntynyt ja se huonontaa suorituskykyä. Ilman sivupaneelia voi myös kokeilla, silloin ainakin ilma pääsee vapaasti liikkumaan kun ei tuossa kotelossa todellakaan reikiä liikaa ole. Viestistäsi ei selviä, oletko jo tällaisia toimenpiteitä kokeillut, joten käydään nekin läpi.

    Mikäli pienempi kotelo riittää, Antec 900 ja 902 ovat hyviä koteloita kanssa, niissäkin tosiaan ledituulettimet, mutta ovat sen verran halvempia kuin 1200 että jää rahaa uusia nekin, mahdollisesti hiljaisempiin. 1200:n arvostelua luin ja valittivat, että tuulettimet ovat kovaäänisiä täysillä. Antec 300:kaan ei ole huono kotelo, mutta koska aloitit 1200:lla en usko, että 300 riittää tarpeisiisi. :) Itse omistan tuon 300:n, ja lämmöt pysyvät hyvin kurissa low-asetuksilla kokoonpanollani.
     
  5. Sherclock

    Sherclock Regular member

    Liittynyt:
    24.05.2009
    Viestejä:
    120
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo tiiän ton, veljelle tollasen hommasin, mutta mieluummin ostaisin sellasen vähän paremman, kun ens koneeseen tulee kuiteki jopa se intelin uusin 980X vai mikä se nyt on.

    Teen kaikenlaista videoeditointia aika paljonkin ja pitäis saada viileä kotelo, ja meinaan myös uutta prosessoria ylikellottaa niin, että onko tuo twelve hundread hyvä vai joku muu. Kovalevy paikkojakin tarvii ainakin 4 mieluummin enemmän.
     
  6. Shokun

    Shokun Member

    Liittynyt:
    18.02.2010
    Viestejä:
    25
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kyllä, 1200:lla pärjäät pitkään, ellei se mene ja hajoa. 900/902:kin riittäisi, mutta ainahan päivitysvaraa on hyvä olla, ja 1200 on enemmän varaa ylikellottaa parempien jäähdytysominaisuuksien vuoksi.
     
  7. Sherclock

    Sherclock Regular member

    Liittynyt:
    24.05.2009
    Viestejä:
    120
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo, no ostan vaikka sen ja revin ledit irti tai jotain :D.
     
  8. _kooma_

    _kooma_ Active member

    Liittynyt:
    28.06.2007
    Viestejä:
    2,051
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    78
    Mikäli olet kasaamassa työkonetta ja tarvitset laadukkaan kotelon, niin lähtisin katselemaan jotain aivan muuta kuin 1200/900/300 Antecia. Niissä tosin ei ole mitään vikaa/ongelmaa, mutta parempiakin on tarjolla. Anteciltakin löytyisi esimerkiksi P183 tai P193 jotka sopivat tuohon tarkoitukseen vallan mainiosti. Myös Nexus EDGE on tarkastelemisen arvoinen tapaus, itselläni on ja olen oikein tyytyväinen. Toki isohan tämä EDGE on (korkeutta 64cm) mutta mahtuupa sisuksiin sitten myös paljon tavaraakin (myös pisimmät ja kookkaimmatkin näytönohjaimet), myös vesijäähdytystä suunnittelevia ollaan mietitty ja kopasta löytyykin neljä letkujen läpivientiä.

    Myös jos budjettia voi vielä tuosta nostaa tulee ehdottamasti mieleen Corsair 700D tai jos ikkunan haluat niin 800D. Noista ei paljon taida kotelo enään parantua (toki Lian-Li:ltäkin löytyy mahtavia laatikoita, mutta ovat myös melko tyyriitä). Jos edullisesti haluat hyvän kotelon niin sitten kannattaa katsastaa myös Fractal Design Define R2.
     

Jaa tämä sivu