Sain kasattua uuden pöytäkoneen, joka lähtee ihan hyvin käyntiin, mutta bios-asetuksia säätäessäni huomasin, että kone jumittuu ihan randomisti eli näytössä oleva kuva vain pysähtyy eikä kone ota minkäänlaisia komentoja vastaan. En ole asentanut koneeseen vielä mitään käyttöjärjestelmää tuon kaatuilun vuoksi, joten päätin testata muisteja UBCD4WIN -levyllä. (UBCD4WIN on siis bootattava levy, joka sisältää mm. "hieman" muokatun version Windows XP:stä eikä vaadi edes kiintolevyä toimiakseen.) Yritin ensin UBCD4WIN:n muistitestiä. Ohjelma avautui ja näytti koneessa olevat muistit, mutta tämän jälkeen ei tapahdu mitään eli kone ilmeisesti jumittuu. Jos yritän käynnistää UBCD4WIN -levyltä tuota moditettua Windows XP:tä, latauspalkki kulkee kyllä loppuun, mutta kun päästään Windows XP -logoon asti, tulee bluescreen (BSOD) seuraavalla viestillä: "*** STOP: 0x0000007B (0xF78CE528, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)" Ajattelin tietysti, että vika on muisteissa, joten otin kaikki muistikammat pois ja kokeilin vain yhdellä kammalla. Tämä ei toiminut, joten kokeilin toisella kammalla. Tämäkään ei toiminut. Kokeilin myös toista muistipaikkaa, mutta eipä auttanut sekään. Jotenkin epäilen, että kaikki neljä kampaa voisivat olla hajalla. Mikäpä siis avuksi? Koneen kokoonpano on seuraava: Emolevy: Asus Crosshair V Formula Muistit: Corsair 4 x 2GB, DDR3 1600MHz (CMP8GX3M4A1600C8) Prosessori: AMD FX-6100, AM3+, 3,3GHz, 6-core Näytönohjain: GeForce GTX 580, 3GB GDDR5 Virtalähde: Corsair GS800
En tiedä, miten tuo sitten selittäisi sen, että kone kaatuilee biosissakin. Koneesta olen ottanut kaikki kiintolevyt irti, koska halusin varmistua, että kaatuilu ei johdu niistä. DVD-aseman laitoin IDE-tilaan bootatessani tuolta UBCD4WIN-levyltä, mutta tuttu bluesceenihän sieltä tuli taas vastan sen XP-logon kohdalla.
Ongelma ratkesi! Muistit olivat sittenkin liian huonosti laitettu kiinni, joten kaatuilu johtui ihan siitä. Kiitokset avustaneille!
Muistipalikoiden asennus vaatii joskus raakaa voimaa että lukot napsahtavat paikoilleen. hyvä että sait vehkeet pelaamaan.