Pariinkin ongelmaan törmäsin uudet 2 Teran Iomega USB levyn kanssa. Levy oli alunperin FAT32, kun yritin kopioida XP-koneelta tavaraa se kesti tolkuttoman kauan ja kaatui sitten kohtaan jossa 4GB tiedosto. Muutin levyn sitten NTFS:ään. Kopiointi nopeutui huomattavasti, mutta kaatui lopulta 40 Gigan kohdalla, levy täynnä. Lisäksi PC:n file manager ei enää nähnyt levyn sisälle, kopioinnin tein dos-promptin XCOPYlla. Mistä nämä voisi nyt johtua? Toinen juttu, voiko USB levyn partitioda niin että osa FAT32, ja osa NTFS osina? Koska tuo NTFS näytti olevan paljon nopeampi, mutta toisaalta PS3:een jos siirtää kamaa se ei ymmärrä kuin FAT32 levyä
Tee ensin ne NTFS osiot ja sitten vasta fattilevy lopusta 4GB levystä. Itellä on osioituna 2tb ulkoinen asema näin: (kaikki on ntfs versioina) M: Musiikki (500GB) E: Elokuvat (500GB) D: Dokumentit (200GB) T: Työ (500GB) V: Valokuvat (300GB) Ei ole kaatunut missään vaiheessa. FDISK kyllä löytää tuon jos file manager ei löydä ja poista kaikki osiot ennen uusien asettamista näin saat kaiken tilan käyttöön.
OK kiitos, tuota voisi koittaa. Milläs softalla tuon sekapartitionin voi tehdä, ei ole vuosikymmeneen tullut tehtyä noita? Mutta mikäs selittäisi tuon miksi kopiointi loppui NTFS levyllä kesken, ja miksei file manager näe levyä? Ilman sitä ei tiedostojen operointi oikein onnistu. Ja oliko normaalia että FAT32 levyllä kopiointi on hidasta?
http://www.download.fi/general/down...anager_home?software_id=1935&version_id=18878 Tuo on hyvä ja toimiva ohjelma tähän hommaan. Kyllähän tuo Fat32 kopiointi on hitaampaa ja ulkoiseen vielä hitaampaa kun sisäiseen IDE tai SATA porttisiin Myös sillä on merkitystä mihin USB porttiin oot sen laittanut kun luulen että USB2.0 on nopeampi kuin USB1.0