käyttöjärjestelmä windows 7 64 bit ja pitäis tuulettimien nopeutta saada sääjettyä,speedfanilla kokeilin eikä auttanu yhtää biosisa säätö ominaisuudet ei oo päällä eli ongelma ei voi johtua biosista mitä tehä?
Mitäs tuuletinta koitat säädellä? Jos kotelotuulettimia, niin avaa koppa ja tsiigaa onks ne molexeissa kiinni vai emolevyssä. Jos ne on emolevyllä kiinni ni biosista pitäs löytyä tuulettimille säätöjä ja jos molexilla kiinni ni ainoo vaihtoehto säätää nopeutta on vaihta molex liittimestä yhtä pinniä joko 12 V tai 5 V linjaan. EDIT: Nii siis saahan noita molex virrallisiakin säädettyä tietenkin erillisellä säätö nupilla joita löytyy esim. verkkokaupasta
Eli siis biosista et voi säätää mitenkään tuuletintako? Löytyykös sieltä biosista sit ruksia automaattiseen tuulettimen säätöön? Mikäs prossu on kyseessä? Jos amd ni amd overdrive softalla saat säädettyä tuulettimia edellyttäen että ei ole biosista lyöty manuaalista säätöä tuulettimelle päälle.
AMD-emolevyissä oli ainakin ennen Cool'n Quiet -virransäästömahdollisuus jolloin prossun teho ja tuulettimen pyöriminen säätyy automaattisesti rasituksen mukaan. Intel-emolevyissä vastaava toiminto on Enhanced Intel Speedstep Technology (EIST).
prosessori on amd athlon x2 6400+ kokeilin tuota amd overdrivea mutta se ei käynnistynyt..cool'n quiet asetus on asennettu speedfanilla oon enne saanu sääjettyä tuulettimia,enää ei onnistu jostai syystä