Huomattu on että ääni ei varmasti tule tuulettimesta. Tuuletin on irroitettu pari kertaa ja vielä varmistettu. Ääni kuulostaaa tuulettimen ääneltä mutta on voimakkaampaa. Onkohan prossussa jokin ongelma? Tietoja kaivataan nopsasti
Eli siis tuuletin ei siilistä irtiotettuna pidä sitä pärinää? Olisikohan mahdollista että se hakkaisi paria lapaa siihen jäähdytyssiileen. Koska tietääkseni prosessori ei tällaista ääntä pysty pitämään sillä ne ovat tuuletinta lukuunottamatta miltei äänettömiä.
Siili/prosessori ei voi pitää mitään ääntä, se on teoriassa ja käytännössä mahdotonta koska niissä ei ole mitään liikkuvia osia. Epäilenpä sitä että tuuletin ottaa jonkun resonanssin siiltä vasten tai jokin lapa hakkaa siiliä?