Koneessani on 2 sisäistä kiintolevyä (2 x 500gt), toinen osioitu C ja D-asemiksi, toinen nimetty F-levyksi. "F"-levy katoaa oma tietokone näytöstä ajoittain, eikä tällöin näy edes levynhallinnassa. Tietokoneen sammuttaminen hiukan pidemmäksi aikaa "palauttaa" "F"-levyn näkyviin. Osaako kukaan sanoa mistä tämä voi johtua ? Tiedostoja k.o. levyllä vain n. 2 gt (kuvia ja musiikkia). Käyttöjärjestelmä Vista Home Premium, koneella ikää n. 9 kk.
emolevyssä vikaa? itsellä katoaa aika usein cd-asema näkyvistä, ja palautuu näkyviin bootatessa. en keksinyt muuta selitystä kuin että emolevyn sata-paikoissa on vikaa. koita myös vaihtaa liitäntää emolevyyn, jos siinä on useampi. ja tarkista että johdot on kunnolla kovossa kiinni.
Neuvo johtojen tarkistamisesta on hyvä. Kannattaa tarkistaa sekä sata, että virtajohdot. Jos homma ei johtojen kanssa värkkäämällä selviä, kiintolevyssä saattaa olla vikaa. Kannattaa tarkistaa esim. valmistajan sivuilta löytyykö sopivaa ohjelmaa. Tietty windowsin oma ohjelmakin kertoo jotain ja sitten on kaupallinen HDD regenerator lähinnä bad sectoreita varten.
Ainakin sisäisissä kovoissa valmistajan sivuilta löytyy viimeisin versio itsenäisesti boottavasta testi ohjelmasta, joka kunnon testaa. Ultimate Boot CD ja Hirens Boot CD on kaksi erilaisia testiohjelmia sisätävää cd:tä.
Kiitos, Kokeilin vaihtaa SATA-paikkaa ja tällä hetkellä levy näkyy. Tein myös testin, jonka latasin WD:n sivuilta ja ennen SATA-paikan vaihtoa se ilmoitti: "Check cables!" ja SATA:n vaihdon jälkeen:"test complete succesfully", eli ehkä SATA-paikan vaihto auttoi!