Tietokonetta kohtapuolin rakentelemassa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi akcli 17.10.2010.

  1. akcli

    akcli Member

    Liittynyt:
    29.05.2010
    Viestejä:
    95
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli laitan tässä piakkoin koneen osat tilaukseen ja sitten alkaa kasaaminen. Olen siis ensikertalainen. Onko kasaaminen kovinkin vaikeaa ekaa kertaa? Ostan osat, näytön ja käyttiksen 700 eurolla. Kannattaako maksaa tuo 25 euroa Lapstorelle kasaamisesta. Tietoa olen kovasti hankkinut ja asiasta jotain tiedänkin jo. Miten ajureiden suhteen, onko niissä jotain vaikeaa? Miten takuiden suhteen jos joku menee rikki? Kertokaa omia kokemuksianne.
     
    Viimeksi muokattu: 17.10.2010
  2.  
  3. Pc_P

    Pc_P Regular member

    Liittynyt:
    28.07.2010
    Viestejä:
    2,517
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    48
    käyttis ja ajurit on helppo asentaa se on vaa levy sisaan ja next nappulaa.
    Jos itse rikot kasatessa jotain sitä ei korvata, mutta jos tuote on viallinen,
    niin jokaiselle tuotteella on oma takuu.

    Kasaus antaa kokoonpanolle vuoden takuun, mutta kasaaminen on niin helppoa ettet taida mitään rikkoa. Seuraat vaikka youtube videon ohjeita "How buid computer"

    Kato tuleeko halvemmaksi hankkia osat lapstoresta vai jimm pc storesta
    Koske vain osien reunoihin ja koskettele patteria ennen kasausta, niin ehkäiset staattista sähköä.
    Muista emolevyn koroke palat.
    Kato enne käynnistystä että kaikki piuhat ovat paikoillaan.

    Tuossa on normaaleja virheitä, mitä voi tehdä.


    E:
    Sitten jos osat eivät ole 100e Jimm Pc storessa halvempia,
    mutta tämä taitaa olla mahdotonta ^^
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2010
  4. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    25 eurolla antasin liikkeen kasata. Pikkuraha jos sattuuki tuleen yhteensopivuusongelmii.
     
  5. Teemo

    Teemo Regular member

    Liittynyt:
    27.01.2010
    Viestejä:
    181
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei ole vaikea homma jos vähääkäänn on tietoa koneen sisustasta ja onhan se hyvä osata koota tietokone, jos vaikkapa tulevaisuudessa haluaa päivitellä osia.

    Googlettamalla ja youtubesta löytyy hyviä ohjeita kasaamiseen. ESD-ranneke on hyvä apuväline kokoamisessa jotkut sanoo, että on ihan turha vekotin, mutta itse ainakin käytän aina konetta kasatessa ranneketta ja alustaa kun ei siitä haittaakaan ole.

    Ja tietenkin kannattaa tarkistaa, että tilaamasi osat ovat yhteensopivia keskenään.
     
    Viimeksi muokattu: 17.10.2010
  6. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Jos on mahdollista ottaa joku kokeneempi mukaan noin niinkun henkiseksi tueksi, vois selvitä vähemmillä hikipisaroilla jos ilmenee jotain ongelmaa.
     
  7. Kajtu

    Kajtu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2010
    Viestejä:
    2,080
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    48
    En oo koskaan huomannut että staattinen sähkö (mikä tulisi käsistä) Mitään olisi aiheuttanut. Siihenkin on todella pieni (5-0%) mahdollisuus. Itsekkin kasasin ihan tavallisella pöydällä ensimmäisen koneen.
     
  8. _kooma_

    _kooma_ Active member

    Liittynyt:
    28.06.2007
    Viestejä:
    2,051
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    78
    Staattinen sähkö saa kyllä aikaiseksi paljon harmia huonolla tuurilla.

    Itsekysymykseen.
    Kasaaminen on helppa ja suositeltavaa, mutta kaikilta se ei onnistu, joten tuo 25 euron pulittaminen hommasta on loppujen lopuksi pieni summa siitä että ei ainakaan itse ole vastuussa mahdollisesta kasaus virheestä.

    Jos mielenkiintoa taasen löytyy ja tietää vähänkään sähkölaitteista niin noiden kanssa pärjää ihan hienosti. Videoita, sun muita vinkkejä on netti pullollaan, joten ilman ohjeitakaan ei tarvitse olla. Jonkin verran englanninkielen taitoa saatetaan kuitenkin vaatia.
     
  9. kiatoche

    kiatoche Regular member

    Liittynyt:
    11.01.2010
    Viestejä:
    275
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    itse kun aikanaan ekaa konetta kasasin niin 7900gtx meni hajalle.

    kortissa ei fyysisiä vikoja näkynyt mutta ei inahtanutkaan eli itse epäilen että staattinen sähkö tai valmistus virhe. (sain uuden liikkeestä)
     
  10. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    (Lämpö)patteriin koskettamalla puretaan kehosta staattinen varaus. Se ei ole mikään ehkäisykeino staattisen varauksen muodostumiselle.
    Kokolattiamatolla kävely synnyttää. Keinokuituvaatteet ja käsien liikkeet synnyttää (nylonpaita + villapaita = vanha kunnon generattori).
    Maadoitetun pistorasian maadoitusluiska käy myös sen varauksen purkamiseen kehosta. Ja kun jatkojohdon avulla sen saa pöydälle kosketusetäisyydelle. (Tai mäkgaiverina rakennat siihen vaikka oman rannekeviritelmän.)
    Ajoittainen koskettelu maadoitukseen ja komponenttien johdotusten koskettelun välttäminen kyllä riittää.
    Mitään faktaa, tutkimusta en ole nähnyt. Kumihan on eriste. Tiskihanskat käteen ja "tumpelo-otteinkin" osien koskettelun pitäis olla vaaratonta. (Faktaa?; muodostuuko tiskihanskoihin latinkia?)
    Kokoonpanolinjoilla aikoinaan sormenpäät peittäviä "mini-kortsuja" oli työntekijöillä. Olisko aikaa ennen ESD-rannekkeen kehitystä?

    Kokoaminen on helppoa.
    Ennen ekaa kertaa pelottaa, jännittää jokaista.
    Kerran kun on tehnyt, suhtautuu hommaan toisin.

    25€ on 3,5% konepaketin hinnasta. Tinkimällä saa helposti paremmat prosentit.
    Ja mitä saat 25 eurolla?
    Aikoinaan mainoksen mukaan 15 pennillä sai lautasellisen kaurapuuroa.
    Jos pelottaa kokoaminen, niin maksa.
     
  11. vesa01

    vesa01 Member

    Liittynyt:
    04.09.2009
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Itse olen kasannut kaikki koneeni jo 20 vuotta ja hyvin onnistuu, kunhan vaan osat on uusia. Ongelmia on tullut eniten silloin, kun osa tarpeista on käytettyinä ostettuja. Etenkin nuo emolevyt on pahoja, jos ne käytettyjä. Välistä on vaikea tietää, missä on vika kun kone on pimiänä. Silloin on hyvä, kun on toinenkin kone, jossa voi osia yks kerrallaan kierrättää. Tuo 25 euroa ei kyllä ole paha hinta maksaa kasaamisesta.
     
  12. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Ihan samaa mieltä, 25 euroo kantsii maksaa. Sattuu joku maanantaikappale rikkivalmiiksiromuosa, ei paljoo viitsi alkaa selvittään mikä on rikki ku kone ei toimi.

    Sehän vaatiiki toisen masiinan johon pistää osat yks kerrallaan.

    Sit yhteensopivuusongelmissa liike vaihtaa osan jos on. Ite jos kasaat, se on vähä voi voi.
     
  13. akcli

    akcli Member

    Liittynyt:
    29.05.2010
    Viestejä:
    95
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kuinkahan yleistä olisi moinen että saakin rikkinäisen osan? Minkä ikäisinä itse kasailitte ekat koneenne? Oliko teillä paljonkin tietoa asiasta? Olisi itelläkin haaveena kasata kone... ;D
     
  14. Pc_P

    Pc_P Regular member

    Liittynyt:
    28.07.2010
    Viestejä:
    2,517
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    48
    Ostin koneen kuukausi sitten virturi oli rikki sain uuden alle viikos.
    Melko monelle valitettavasti sattuu tuollaista.
    Jos on oikein haaveena kasata kone niin pakko sanoa että kasaa ihmeessä, jos kiinnostusta on vähääkään, niin se on helppoa.

    Itellä meni 30 min että löysin vian ei sitä vikaa kovin vaikea yleensä ole paikantaa, jos sattuu maanantaikappaleen saamaan.
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2010
  15. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Jos ei koneen sisuskaluihin ole juurikaan tullut tutustuttua niitä vaihtamalla niin suosittelisin kyllä ostamaan tuon kokoamisenkin samalla kun ei tuon enempää maksa. Muutenkaan tuo itse kokoaminen ei pidemmän päälle mitään hauskaa ole. Ehkä kerran tai kaksi siinä on jotain uutuuden viehätystä, siitä eteenpäin toivoo että joku muu tekisi sen.
     
  16. akcli

    akcli Member

    Liittynyt:
    29.05.2010
    Viestejä:
    95
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kuinka paikallistit sen?
     
  17. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Tosi. Sisuskaluihin kantsii muutenki tutustuu jollain romukoneella. Sellasella josta ei oo mitään välii vaikka menis pas2.
     

Jaa tämä sivu