Tietokoneen salasana ja sisäänkirjautuminen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi mable 08.07.2009.

  1. mable

    mable Member

    Liittynyt:
    29.04.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen unohtanut tietokoneeni käyttäjätilin salasanan, jota kone kysyy käynnistettäessä. Onko mitään muuta tehtävissä, kuin formatoiminen? Miten koneeseen pääsisi sisälle?
     
  2.  
  3. toppeli

    toppeli Member

    Liittynyt:
    26.03.2007
    Viestejä:
    80
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jos saat koneen boottaamaan CD:ltä, niin on tehtävissä. Lataa jostain Hiren's boot cd 9.6 tai uudempi. Sillä sitten kone käyntiin ja sieltä password & registry toolseista active password changerilla teet salasanoille ihan mitä päähän pälkähtää. Toimii myös vistalle.
     
  4. _kooma_

    _kooma_ Active member

    Liittynyt:
    28.06.2007
    Viestejä:
    2,051
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    78
    XP:llä onnistuu (ainakin omalla koneella, ja kavereiden koneilla) kiertämään salasana kyselyn siten että painaa koneen käynnistyessä F8:a (näpyttele sitä niin kauan että tulloo kirjautumis valikko). Kun olet kirjautumis valikossa, valitse järjestelmän valvoja/vikasietotila tili ja kirjaudu sillä sisään. Ton jälkeen voit poistaa muut tilit. Käynnistä kone uudelleen, ja avot, pitäisi päästä sisään. Vistasta en osaa sanoa, koska ei ole koskaan tarvinnut "hackia" sisään..
     
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Omassa ja kavereiden koneissa olet onnistunut, koska asennuksen ekana luona tili Järjestelmänvalvoja (Administrator enkku xp), ei asennuksessa anna laittaa salasanaa. Jos sitä ei myöhemmin laita on se tyhjä.
    Todellinen turvariski on salasanatommana, koska jokainen hakkeri tietää minkä niminen tili koneesta löytyy.
    XP Home, tuohon tiliin pääsee vain vikasietotilan kautta ja xp pro ei näytä sitä normaalissa kirjautumisikkunassa, ellei sitä tietyllä asetuksella lisää siihen.

    Mitäs luulet jos tuonkin tilin salasana on unohtunut?

    'Ketkä käyttävät tätä konetta' 'Who will use this computer' kysely asennuksessa, joka luon järjestelmänvalvoja oikeuksin olevan tilin, nimi vapaa ja salasanan voi antaa. Kerran olen onnistunut jotenkin ohittamaan tuon, jolloin xp:ssä oli vain AINA luotava Järjestelmänvalvoja niminen tili. Ja kirjautumisikkuna ohitettiin silloinkin. Kuten käy jos nimellä luo vain yhden admin tilin.
    Tai kai sen tilin asetuksia voi muuttaa rajoitetuksi, tahi luoda rajoitetun ja sit tuhota sen admin tilin.
    Jos kiinnostaa säätää tilien määrä minimiin tjms.

    Voihan tota kooman keinoa kokeilla, jos perinteisesti on vaan asennettu, eikä ole tietoa mitä se asennus luo ja tekee.
     
    Viimeksi muokattu: 08.07.2009
  6. mable

    mable Member

    Liittynyt:
    29.04.2005
    Viestejä:
    27
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitosta kovin kaikille! Tuo toppelin neuvo toimi näistä ja sain koneen taas hyrräämään vanhaan malliin.
     

Jaa tämä sivu