1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Tietokone tilttaa!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi wendace 19.03.2010.

  1. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tietokoneeni on jo pitkän aikaa sammuillut käsittämättömästä syystä. Siis ihan milloin vain saattaa näyttö pimentyä, ja heti sen jälkeen BSOD.
    Mistähän tämä voisi johtua?

    Ostin äskettäin uuden emolevyn, näytönohjaimen, prosessorin, ja ddr3 muistin, mutta silti sama ongelma.

    Vielä mystisempää on, että uuden prosessorin tultua, tietokone sammuu 4 ytimellä eri tavalla. Näyttöön tulee yhtäkkiä värillisiä viivoja viistoon ja poikittain ruutu täyteen eli ns. kalterit, jonka jälkeen kone käynnistyy uudestaan. Mutta kun vaihdan takaisin kahteen ytimeen BIOS:ista, sammuileminen muuttuu taas samaksi.

    Ennen tuumasin, että sammuminen johtuu kovalevystä, koska on tullut monasti Disk read erroria ja muuta naksutusta, mutta se loppui heti kun vaihdoin kovalevyyn johtavat piuhat uusiin (olivat kuluneita).

    Eli sekin on nyt pois suljettu vaihtoehto luultavasti. Mikä piru tässä mättää?
    Kuka olisi päiväni... taino ainakin vuoteni sankari?

    Amd athlon II 630 x4
    Geforce GT 240
    Asus M4A79XTD EVO
    Adata 1333Mhz 2Gb
    500GB Samsung Spinpoint 501LJ
    500w poweri
     
    Viimeksi muokattu: 19.03.2010
  2.  
  3. beget

    beget Regular member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    646
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Koska olet vaihtanut kaikki muut osat, kannattaa keskittyä kovalevyyn ja virtalähteeseen. Todennäköisempänä pitäisin kovalevyn hajoamista, joten jos pystyt asentamaan Windowsin toiselle kovalevylle ja ottamaan vanhan pois, niin siitä on hyvä lähteä. Toisella virtalähteellä testaaminen auttaa myös, jos sellainen on saatavilla.
     
  4. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos vastauksesta, pitäis varmaan vaikka kaverin kovolla pelailla 10 tuntia putkeen ja kattoo simahtaako kertaakaan...
     
  5. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Noniin, testasin toisella kovalevyllä. Teki tismalleen samaa, eli vika ei ole kovalevyssä. Lisää ehdotuksia?
     
  6. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Oletko asentanut Windowsin uudestaan uusien osien jälkeen ?
    Mitä se BSOD sanoo ? Minkä virheilmoituksen/koodin antaa ?
     
  7. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En ole windowsia asentanut uudelleen, pitäisikö? Olen huomannut että BSOD:ia tulee ainakin 2 erilaista, en kuitenkaan kerkeä lukemaan.
     
  8. Skorppa

    Skorppa Member

    Liittynyt:
    19.03.2009
    Viestejä:
    93
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eikös nyrkkisääntö ole, että jos uusii 3+ osaa niin pitäisi asentaa winukka uudelleen?
     
  9. beget

    beget Regular member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    646
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Ei, vaan nyrkkisääntö on se, että jos uusit emolevyn niin käyttöjärjestelmä on asennettava uudelleen.
     
  10. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Sainkin jo selville, otin vanhan näytönohjaimen kaapista, ja toimi kuin häkä, eli ei mitään ongelmia. Vika luultavasti oli siis uudessa näytönohjaimessani. Takuuseen menee. Kiitos vastaajille!
     
  11. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ongelma palasi. Vanhalla näytönohjaimella tuli sittenkin sama ongelma. Päätin alustaa kovon ja asentaa Windowsin uudestaan. Mutta ei. Samaa ongelmaa tulee. Auttakaa ihmiset?
     
  12. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Pyri selvittämään ne BSOD koodit
    En muista miten sen ruudun sai pysähtymään, oliko bioksessa vai missä asetuksissa jotain ettei kone boottaa itseään BSOD:n jälkeen vaan jää paikalleen.
     
  13. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Luulisin, että BSOD:issa lukee enemmän kuin yhtä tekstiä. Eli montaa erilaista. En ole varma montaako ja mitä lukee mutta kuitenkin. Tänä iltana yritän ottaa BSOD:ista selvää, ja tulen sitten kirjottelemaan tänne... Kiitos vastauksista.
     
  14. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Noniin, nyt sain napattua kuvan siitä. Ensimmäisenä tulee perus tekstit (...problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer... yms) Joku josta voisi olla apua on tuo: Technical information: ** STOP: 0x0000001E ( (tässä tulee 0x0000... tyylisiä numerosarjoja joissa on pelkkiä nollia, sarjoja yhteensä 4.))

    Sitten jotain "Collecting data for crash dump... " ja muuta. Onko jollakin tietoa tuosta?
     
  15. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Laitan vielä seuraavankin Bluescreenin tiedot, jos tulee erilainen.
     
  16. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Rautavika? Aika erikoinen, jos noin paljon osia on vaihdettu ja uusia kokeiltu, ja vika vain jatkuu...
    Virtalähde alkaa siis olla viimeinen vaihtamaton osa? Ei tuo nyt tyypilliseltä powerin aiheuttamalta vialta minusta kuulosta, mutta voisihan sitä koittaa jostain saada lainapowerin. Josko nykyinen vaikka tekisi lyhyitä katkoja jännitesyöttöön, joka kaataisi muttei sammuttaisi konetta.
    Jotenkin oikosulkuun menevä DVD-asema alkaa jo olla TOSI harvinaisen kuuloinen vika, mutta voisihan turhat asemat vaikka pariksi päiväksi kokeeksi irroittaa.

    Softavikaa tuossa melkein enemmän epäilisin, varsinkin jos sama Windows-asennus teki samoja temppuja jo vanhalla raudalla. Tuollainen oireilu sopisi mielestäni hyvin sekoilevan Winukan tekoseksi.
    Itse ehdottaisin jättämään koneen yöksi ajamaan Memtest-86:tta. Vaikkei muistivirheitä löytyisikään, näkisi myös sen, pysyykö kone päällä ilman Windowsia. Ja toinen testi voisi olla käyttää pari päivää koneella live-linuxia (ellei ole ylimääräistä kovoa, jolle voisi/haluaisi tehdä oikeankin asennuksen), esim. Ubuntua. Taaskin näkisi, toimiiko kone sen kanssa ongelmitta vaiko ei.

    Jos käytät jotain virtuaaliasema-softaa (Daemon-Tools, etc.), poistoa ja uudelleenasennusta voisi kokeilla. Onko muuten laitehallinnassa kaikki kunnossa? Ja asensithan uuden emon mukana kaikki ajurit?
     
  17. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No vielä menee kummemmaksi, olen huomannut, että Windowsin eri osia kaatuilee mystisesti. Tämä rupesi vasta Windowsin uudelleen asentamisen jälkeen. Välillä ikkunoidenhallinta kaatuu, välillä joku ohjelma, välillä resurssienhallinta. Aina jokin, ehkä pari kertaa tunnin sisällä. Ja puhdistin juuri powerin pölystä ja muusta äsken, mutta vika ei poistunut.

    Kun tulin takasin koneelle, oli näyttöön vierähtänyt Resurssien hallinnan ja ikkunoidenhallinnan kaatumisraportit. DVD ja CD asemat, turhat valot, ja tuulettimet, ja muut lisälaitteet otin pois. Jätin vain näppäimistön, hiiren ja näytön kiinni. Ja silti samaa tekee.
     
  18. aph1900

    aph1900 Regular member

    Liittynyt:
    14.07.2006
    Viestejä:
    274
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mullakin tekee windows tuota että jostain syystä ikunoiden hallinta kaatuu.Mutta ei siitä ole mitään näkyvää haittaa ainakaan mulla.
     
  19. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Noniin, nyt sain napattua seuraavankin Bluescreenin. Erilainen oli.

    Technical information:

    *** STOP: 0x00000007E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFF88001861BF6, 0xFFFFF880031A8458, 0xFFFFF880031A7CBO

    *** tcpip.sys - Address FFFFF88001861BF6 base at FFFFF88001800000, Datestamp 4a5bc26e


    Tuommoista tällä kertaa, osaako joku tulkita?
     
  20. dgc

    dgc Regular member

    Liittynyt:
    06.10.2008
    Viestejä:
    265
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mikä windows siinä sun koneessa on. kyllä minäkin olen sitä mieltä että vika on windowssissa tai virtalähteessä.
     
  21. wendace

    wendace Member

    Liittynyt:
    10.06.2008
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Windows 7 on koneessa.
     

Jaa tämä sivu