Täytyisi työkonetta vähän viritellä 3D-mallinnusta ajatellen. Käytettäviä ohjelmistoja ovat mm. Revit Architecture, ArchiCAD ja AutoCAD yms. Varsinkin suurten rakennusten ja kokonaisuuksien pyörittely ja renderointi tökkii. Mitkä ovat mallinnussoftien kannalta kriittisiä komponentteja? Muisti/ prosessori/ näytönohjain? Jos näytönohjain, niin mitä ominaisuuksia siltä tarvitaan?
Juuri kaikki osat jotka mainitsit ovat juuri kriittisiä mallinnus käyttöön. Jos kone on pelkästään mallinnuskäyttöön tarkoitettu niin hyvää olisi että: 1. Keskus muistia olisi paljon 2. Tehokas prosessori 3. Hyvä, ainoastaan graafiseen työskentelyyn tarkoitettu näytönohjain esm : Ati FireGL tai Nvidia Quadro sarjaa. Mutta kerroppa nykyisen koneesi sisukset jotta siitä voisi lähteä päivittelemään?
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz Matrox Millenium P650 Low-profile PCI 4 Gt keskusmuistia Koneessa on kaksi näyttöä kiinni, minkä soisi jatkuvan myös tulevaisuudessa. Kone alkaa tökkiä kun pyörittelee ArchiCADilla 3D:nä rakenteita. Renderointi vie myös pienen ikuisuuden jos taululla on vähän reippaammin tavaraa. Liekö tuo näyttökortti pullonkaula?
Prossu Quadcoreksi, muistia vähintään pari gigaa lisää ja näyttis paremmaksi (jo nuo mainitut erikoismallit Atilta ja Nvidialta hoitavat homman).
eikäs 3D mallinnus hoidu iha normaalilla pelinäyttikselläkin? kun nuo erikois näyttikset on vanhoja ja kovin kalliita.
Tai sitten ostaa vaikkapa 8800GT:n käytettynä ja modaa sen Quadroksi Oman 8800GT:n bios-modasin Quadro FX-3700:ksi. Quad-Core koneeseen ja sitten osta käytettynä 8800GT -> Bios-modaus Quadroksi.