Elikkäs tietokone käynnistyy muttei tuu olleenkaan kuvaa. Mistähän asia voisi johtua? Itse rakennan konetta ensimmäistä kertaa joten ongelma voi olla todella pienikin jota olen vain huolimattomuuteni vuoksi jättänyt vahingossa pois. Virrat tulee emolle prossu on kunnolla kiinni tuulettimineen käynnistyksessä kaikki tuulettimet lähtee käyntiin mutta mitään kuvaa ei tule. Käynnistyksessä ei kyllä kuulu piippaus ääntäkään. Kiitoksia vastauksistanne. JA emolevynähän on GIGABYTE EX58-UD5
Onks ne uusia osia vai käytettyjä? Näytönohjain voi olla mäsä tai se ei ole painettu kunnolla pohjaan. Onks sille näyttikselle oma virtaliitin?
Elikkä näytön ohjaimessa on yksi 8 ja 6 pin johto joka on kiinni, mutta se ei voi olla näyttiksestä kiinni kun koitin broidin näyttiksellä niin teki samaa..
"Elikkä"-aloitus on turhaa Oliks ne uusia vai käytettyjä? Joo, näyttiksen kohdalla kuuluis tulla biippi.. Riisu kokeeksi asennus niin, että koneessa on vain emo, prossu + kooleri, näyttis ja virtalähteestä liittimet kiinni. Ide- ja sata-kaapelit irti. Kokeile ilman muistipalikkaa, tuleeko piippausta? Kokeile muistin kanssa, mitä sitte sanoo?
Tehty mutta ei kyllä muutu miksikään.. Siitä kuuluu kyllä nytten äääni heti alussa (En tajunnut että kopan mukana tullut speaker piti liittää ) Näyttö on vieläkin mustaa täynnä. Ja emon näytössä on FF (Käytettyjä osia)
Jaa pikkuspiikkeri unohtui Kokeile käynnistää ilman muistia, tuleeko jatkuva biippi? Sitten yhden eri muistipalikan kanssa kerrallaan vaihdellen eri slotissa. Mulla on toi sama ongelma Asus P4P800-E emon kanssa, muttei kuulu edes alkupiippiä. Tilasin siihen jo uuden bios-chipin Kaliforniasta, johon fläshäsivät uusimman biosin. Nousi muut tiet pystyyn.