Niin 74% 450 Watista, vai näinkös se oli? 25 euron virtalähteen hyötysuhde vissiin jossakin 60-70% paikkeilla... reippaastihan tuossa on jo lelulle ylikuormitusta.
Tuttuja pätkiä "we purchased six of these, All six died within 2 minutes. at 75% load... at room temperature. Six "budget" PSUs cost 3*more than a corsair 450W supply. So What does "budget" REALLY mean??" http://www.youtube.com/watch?v=ndmI_0KqG6k&feature=related 2min kohdalla alkaa tapahtua http://www.youtube.com/watch?v=F5m8toj4L5M&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=XglUdm25Bxo&feature=related
Toi Huntkey:n eka poweri on melkoisen pelottava tapaus Muita en jaksanut edes katsoa... Itselläni on tällä hetkellä myynnissä Deltacon (Huntkey) 500W:n virtuska, ja ainakin itse voin hyvin ja turvallisin mielin myydä sen. Tiedän että toimii ja jaksaa, testattu on PII 965 c3 @ 4.0GHz, 4Gb RAM (DDR2), neljällä kovolla, neljällä 120mm noctualla/arctic coolingin jäähyillä sekä Asusin GTX295:lla pienillä kelloilla. Ja siitä on tosiaan revitty tehoja sen mitä tuo setti vei, yli viikon ajan. Hienosti jaksaa edelleen. Eipä silti, ei ole hintaakaan kuin 20€, ainakin itse pystyn toimivuuden takaamaan. Toisaalta nämä Huntkeyt, sun muut ovat yksilöitä (enemmän kuin laatu laitteet)... Kuitenkin suosittelen uutena poweria ostaessa harkitsemaan aivan jotain muuta merkkiä...
Juu. Hyötysuhde kertoo paljonko verkosta otetusta virrasta käytetään hyödyksi. Eli 450 w poweri 65% hyötysuhteellä ottaa verkosta 690W, loppu muuttuu lämmöksi. Jollei siis kusahtaisi ennen täyttä kuormaa
Huolimatta mitä virtalähteen pitäisi antaa ulos, niin kylmä totuus on se, että olettaen sienästä otetun sähkön määrän olevan 450 wattia, tuo kykenee jaksamaan ihan korkeintaan sen kuorman, jonka suuruus on hyötysuhde*450 wattia, jonka jälkeinen on laitteelle auttamatta ylikuormaa. Virtalähteen sielunelämä ei noudata mitään maagisia "kun 450 Wattia on luvattu niin sen on vain toimittava 450 Watin kuormalla"-sääntöjä, kun hyötysuhde ei anna periksi niin kyllä se halpa laite siitä ylikuumenee ja pamahtaa.
Hyötysuhteella ei ole mitään väliä sen kanssa paljo powerin pitäis antaa ulos. Poweri 450W, kuorma alle 450W ei oo ylikuormaa vaikka hyötysuhde olis 1 prosentti. Tossa ei ollu ylikuormaa. Poweri vaan oli surkeeta laatua.
Joskus aikoinaan erehdyin ostamaan Huntkeyn (400W tai 450W -malli), kesti melkein viikon ja sitten tuulettimesta meni laakerit. Sirisi myös ikävästi kun oli virrat pois päältä koneesta.
Ootko koskaan kattonu powerien kilpiä? http://www.legitreviews.com/images/reviews/371/corsair_620HX_label.jpg AC input ja DC output. Tarviiko kertoo mitä meinaa DC output? Se meinaa sitä paljoko tasavirtaa sen pitäs pystyä syöttään ulos. Tästähän seuraa se et ton powerin pitäs pystyy syöttään 648W +12V linjoista, se on kummkiski speksattu 600W max. Powerin pitäs pystyy syöttään 600W, siinä ei sit mitään merkkaa paljo se hyötysuhde sattuu oleen. Tästä seuraa et jos tosta powerista ei oteta yli 600W +12V linjoista (kummiski 18A max per linja), ei oo ylikuormaa vaikka hyötysuhde laskis sinne 1 prosenttiin. Hyötysuhde tuppaa muuttuun kuormituksen mukaan.
Jo puhtaasti markkinointi lainsäädäntö. 450W ulos on luvattu niin sen myös täytyy se 450W antaa ulos. Hyötysuhde kertoo puhtaasti sen, kuinka paljon käytetystä energiasta saadaan hyötykäyttöön, eli tässä tapauksessa tasavirtaa halutuilla jännitteillä.
Juu ei hirveästi tekis mieli tuomosia pommeja kopan sisään laittaa. On kai nuo riskejä jo koko talolle/kämpälle.
Maksimi on maksimi. Lukema jota ei kannata ylittää. Lukemat = summa = isompi kuin lukema. Ylität 18A yhdestä linjasta > POKS Jos summaat kaikki tehot = 795W muka pitäis puskee. Kuten tyyppinimi ja alin lukema sanoo max 620W DC outputtia yhteensä eri linjoista. Hisseissäkin lukee: 'Maksimi 3 henkeä tai 240kg' Voi miettiä mitä se oikeesti sallii ja mitä kieltää.