Olen juuri aloittanut tietokoneiden kanssa touhuumisen ja olen tästä kiinnostunut, mutta nyt on semmoinen aloittelian kysymys: mikä tietokoneen komponentti vaikuttaa eniten tietokoneen suorituskykyyn??
Prosessori > muisti. Pelatessa Prosessori > näytönohjain > muisti tai(Näytönohjain > prosessori > muisti). Riippuu pelistä. Tämä on minun näkemykseni.
Pelatessa tasapaino on myös tärkeää. Eli mieluummin 150€ prosari ja 150€ näytönohjain kuin 50€ prosari ja 250€ näytönohjain.
Riippuu nyt ihan. Kannattaa tarkistaa se "suhde" aina ennen ostoa. Itse muinoin ostin E5200+ HD 4850 1GB ja hyvin pelas, prossu ei ollut liian heikko näyttikseen verrattuna. Näyttis oli sen 108€ ja prossu 80€. Tästä on aikaa sen 7kk sitten. Nykyään lähtee hyvää osaa aika naurettavan halvalla.