Suoritinkäyttö maksimissa koko ajan

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi N5800XM 23.12.2010.

  1. N5800XM

    N5800XM Member

    Liittynyt:
    24.04.2009
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli vaikkei olisi päällä kuin yksi tai kaksi ohjelmaa, resurssienhalinta näyttää prosesseja olevan jopa vajaat sata, ja suoritinkäyttö on aina siellä 90-100% saaden sovellukset tökkimään ja tuulettimen huutamaan.

    Olen tuolta resurssienvalvonta-työkalusta noita sitten laitellut pois päältä, mutta kun suurin osa on jotain helvetin WMI Provider Hosteja, shield daemoneja, tone controleja, local session manage servereitä ja muita managereja ja servereitä, Spooler Subsystem appeja ja jotain ramdom kirjainyhdistelmiä josta ei saa selvää, tulee siinä välillä sammutettua jotain tärkeääkin ja windows käynnistuu uudelleen minuutin kuluttua ym. joka vituttaa sitten rankasti.

    Eli oiskohan mitään rajoitinta tai selviä ohjeita mitä tuolta voi sammuttaa, tai kytkeä kokonaan pois päältä tai poistaa etteivät aukeaisi ollenkaan (joka kerta konetta käynnistäessä täytyy raivailla sieltä prosesseja pois, ei ole mukavaa). Eipä tuo tuulettimen huuto ja suorittimen rasitus ole ihan terveellistäkään koneen kannalta.
     
    Viimeksi muokattu: 23.12.2010
  2.  
  3. Teemo

    Teemo Regular member

    Liittynyt:
    27.01.2010
    Viestejä:
    181
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vaikuttas siltä että sulla on siellä koneella jotain pöpöjä.
     
  4. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Windowsin uudelleenasennusta kehiin.
     
  5. N5800XM

    N5800XM Member

    Liittynyt:
    24.04.2009
    Viestejä:
    49
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En usko että on pöpöjä, olen ladannut ja poistanut melkoisesti törkyä tällä koneella ja niistä on sitten jäänyt tuota turhaa kuonaa joka kuormittaa konetta. Olisiko mitään suoritinkäytön rajaustyökalua tai vastaavaa ennen uudelleenasentamista?

    //Ps, asennuslevyähänn minulla ei ole, tuli käyttis koneessa valmiina enkä mitään levyjä saanut. Tuskin voi digitaalisestikaan uudelleenasentaa?
     
  6. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Voit tietty kysellä tuola http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/198 tosta Windowsin sekoilusta.

    Ei oo rautapuolen ongelmaa se varsinaisesti. Merkkikone kyseessä?
     
  7. Dawn121

    Dawn121 Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2009
    Viestejä:
    437
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Laita hijackthis loki tänne katsotaan voidaanko auttaa.
     

Jaa tämä sivu