Juu vanhassa koneessani pitäisi olla 250 gt kovalevy ja siinä oli muistia jäljellä 190 gt ennenkuin se kone meni ihan jumiin enne oli home edition ja kun windows xp pron asennus oli valmis oli kovalevyn kokonaismuisti enään 35gt viekö pro oikeasti noin paljon enemmän muistia vai mikä on vikana?
XP pro on tullut asennettua 4GB kovoon josta se söi noin puolet. Muistaakseni vajaat 2GB vie xp, riippuen mitä asennuksessa panee mukaan. (Ja xpLitellä saa turhia pakkoasentuvia osia poistettua) 1-1.5GB minimissään kait on xp. win98 oli 200MB, jonka 98Litellä sai tiputettua jopa 50MB (järein asennus 110MB). Laitehallinta jo sanottu. Mitä näyttää Oma tietokone asemien (=osioiden) kooksi? (Hiiren oikee > Ominaisuudet, tai hiiri ikonin päällä) Vai noinko katsottuna näyttää 35GB? Vai vapaana 35GB? Jos joku häikkä (jumittunut home?) kadottaa osan kovosta, niin Live linux cd ja siinä GParted ohjelma (jonka saa imuroitua erillisenä bootti-cd:näkin, mutta linux distrolla teet muutakin). Itse käytän Puppy Linuxia, siinä ainakin on livenä GParted. Tässä ketjussa linux osasi lukea crcdisk.sys-vikaisen osion, jota ei winukalla pystynyt lukemaan. "Windows juoksee lakeerikengät jalassa ja siksi pysähtyy jos lätäkkö tulee eteen."
Arvelut meni oikein. Osiomattomana se kadonnut kovotila oli. Vaihtoehtoja sulla on nyt 2. 1) Sä xp:ssä, Levynhallinassa luot siitä 220GB:stä yhden tai pari osiota => C: winukka, D: Tiedostot, E: Ohjelmat. Ohjelmia voi asentaa muuallekkin kuin winukka osioon C:. Useampi osio auttaa siihen että Tiedostot osio säilyy koskemattomana, jos tulee tarve asentaa xp uusiksi alkaen format C: 2) Sä hoidat osiomattoman alueen mukaan C:hen. Tässä sulla on kans 2 vaihtoehtoa. 2a) Asennat xp:n uusiksi, poistamalla osiot (kaikki katoaa) ja luot uuden osion (koko kovo C:ksi tai osa C: ja osa D:ksi) 2b) Jo mainittu GParted osaa muokata osioita dataa tuhoamatta. Osioimattomaa tilaa voi käyttää C: koon kasvattamiseen. Vapaa tila käytetyssä osiossa, asemassa > osion kokoa voi pienentää ja tämän syntyneen osiomattoman siirtää toiseen osioon = kasvattaa osion kokoa. Eli jos/kun sun C: asemassa loppuu tila (vapaana enään 15GB), niin GPartedilla saat kasvatettua sen kokoa ilman että winukka ja kaikki muu pitää asentaa uusiksi.