Salasana ei aukaise konetta?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kenaxi 09.08.2012.

  1. kenaxi

    kenaxi Member

    Liittynyt:
    09.04.2006
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pöytäkone kyseessä Vistan ominaisuuksilla. Kun kirjoittaa salasanan tulee ilmoitus: Palvelun Käyttäjäprofiili sisäänkirjautuminen epäonnistui. Käyttäjäprofiilia ei voi ladata. Vastaavaan vikaan en ole ennen törmännyt. Voiko tuota mitenkään "kiertää" ettei tarvitsisi konetta uudelleen asentaa.
     
  2.  
  3. ric_91

    ric_91 Active member

    Liittynyt:
    09.09.2010
    Viestejä:
    1,166
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Sinulla ei ole toista järjestelmänvalvojaa koneseen asennettuna? Itsellä oli kerran lähes sama ongelma, joka ratkesi kun loin uuden käyttäjän järjestelmänvalvojan oikeuksilla ja poistin vanhan viallisen käyttäjän. Onneksi ei ollut salasanaa asennettuna koneelle..

    EDIT : Kokeile seuraavaksi käynnistystä vikasietotilassa.
     
    Viimeksi muokattu: 10.08.2012
  4. KeijoHD

    KeijoHD Member

    Liittynyt:
    20.06.2012
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Koita ladata muistitikulle ohjelma millä saa tuon salasanan ohitettua ja koita sillä.
     
  5. kenaxi

    kenaxi Member

    Liittynyt:
    09.04.2006
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En osannut korjata vikaa itse eli korjaajalle toimitin, joka loi uuden käyttäjän järjestelmänvalvojan oikeuksilla. Käyttäjäprofiili oli vioittunut, syy: kovalevyssä viallisia sektoreita.
     

Jaa tämä sivu