Heipähei.. ostin jonkuaikaa sitte tuon radeonin hd 5770 1g ja prossuna on amd athlon 6400+ x2 (3.2gh).. rahaa paloi vähän hukkaan, koska prossu ilmeisesti jarraa aikalailla? emo on asus m2n-e sli eli am2 kannalla eli saako parempaa prosessoria?
Mene asuksen sivulle, etsi sieltä oma emolevysi ja löydät supported CPU -listan, jossa kerrotaan kaikki prosessorit mitä tuo emolevy tukee. Sieltä vaan valitsemaan itselle parempaa.
en vaa oikee enää tiiä mitkä on hyviä ja mitkä huonoja prossuja ja toiseks prossu käy pirun kuumana 55 normi käytös ja pelaa nii pomppaa heti +70 ja vähäaikaa pelaa nii jumittaa kone. kellään ollu samaa ongelmaa ja mikä jäähy ois hyvä tohon? seki varmaa hiastaa prossua ku se käy niin kuumana?
asuksen sivun mukaan toi on paras prossu minkä saat tohon emoon, tosta sulle jäähy http://www.jimmspc-store.fi/tuote/NH-D14?t=false ja sitten kellotat ton sun nykyisen prossun
pikkuhiljaa nostat tehoja ja sitten testailet prime95:llä pysyykö kone pystyssä ja kattelet lämpötiloja
ei kyllä uutta emoa ja prossua tekis mieli alkaa ostelee ku luin netistä ettei tuota prossua saa yli 3.4 oikee kellotettua että onko tuosa mitää järkee kellottaa? näyttistä ostettaessa ei tullu mielee ku aika menny nii nopeesti että prossun parhaatpäiväthän on menny muutama vuosi sitten :`DD
kyllä se ainakin noitten sivujen mitä luin ni nousis 3,5ghz-3,7ghz ihan pelkällä ilmajäähyllä, mutta sitähän ei voi sanoa ennenku on kokeillu