Eli tarkotus on lähteä vähän päivittämään konetta.ajatus oli hankkia uusi prosessori(intel i7 920) ja sille uusi emo missä sais olla sli-tuki ja sopisi ylikellottamiseen...eli olisko hyviä ehdotuksia?ajattelin et emo tulis olemaan ddr3 muisteille ja ne ostaisin samalla.ehdotuksia myös muisteista?
http://www.jimmspc.fi/tuote/90-MIB6L0-G0EAY00Z Tuossa laatu emo ja varmasti ylikellotus onnistuu. Ja tietääkseni DDR3 muisti on pakollien i7:lle, sitäkin pitänee ostaa 3x2 paketissa, vaikka nämä: http://www.jimmspc.fi/tuote/TR3X6G1600C8D Samaan kasaan vielä laatu prosessori jäähy: http://www.jimmspc.fi/tuote/NH-U12P-SE1366
No huhhuh toi Rampage on varmaan vähän yliampuva. http://www.jimmspc.fi/tuote/P6T?classid=4&groupid=16&subgroup=416 Tuo riittää varmasti käyttötarkoituksiisi.
Toi nykynen prossucooleri menee uuteenkin kun ostaa sovitekappaleen...pääsee paljon halvemmalla.ajattelinkin et ehkä rampage on vähän turhan hc tälläseen kuitenkin peruskäyttöön mut ehdotuksia pyysinkin.Mites ois sit emon laita jos vaihtaiskin prossun phenom II x4 955be:hen???Niin ja siis ddr3 muistillisen emon ottaisin.Mietin vaan että häviääkö toi phenom paljonkin nopeudessa i7:lle?Pelinopeus on kuitenkin hakusessa.