Elikkäsi tilasin tossa jimmsiltä 2x4gb lisämuistia. Kone ei kuitenkaan toimi kun laitan muistit kiinni, kuuluu vaan sellasta et joku tuuletin kiihtyis sit parin sekuntin päästä hiljenee, pari sec hiljaa ja taas kuulostaa kun joku tuuletin kiihtyisi tätä vaan jatkuu kokoajan mutta mitään muuta ei tapahdu.. näytössä lukee ''ei signaalia'' Muisti on samaa kuin vanha eli Kingston hyperX CL9 1600mhz. vanhat vaan on 2x2gb ja uudet 2x4gb. Emo on 'M4A785TD-V-EVO' Tuossa emossahan on 4 RAM-paikkaa? vai onko noilla eroa kun mustia paikkoja on 2 ja toiset 2 on vaaleensinisiä. Aivan identtisen näköiset ja kammat menee molempiin kiinni. Vanhan kammat olivat mustissa paikoissa kiinni. Nyt kokeilin niin että uudet kammat mustissa ja vanhat vaaleensinisissä = ei tapahtunut mitää, näytössä luki ''ei signaalia'' jne.. otin vanhat kammat pois vaaleensinisistä paikoista eikä vieläkään tapahtunut mitään. otin uudet kokonaan pois ja laitoin vanhat kammat mustille paikoille takasin niin heti alkoi toimimaan. Uudet kammat rikki vai mikäs tässä mättää? nopeet vastaukset ois jees ennen ku laitan jimms takuu- ja palautusmestaan sähköpostia niinkun asiakaspalvelusta neuvottiin
Kokeile laittaa toinen kampa ekaan slottiin (musta) ja toinen kampa kolmanteen (sininen). Näin kaksi kampaa kuuluu hieman uudempaan Asuksen emoon laittaa. Manuaalista voi tietty tarkistaa miten ko. emossa kuuluu olla.
eli en voi käyttää noita vanhoja enään? Ku tilasin nää ni aattelin et sit olis 12bg ku käyttää vanhojakin vielä
Koita eka yhellä 4 gigasella kammalla (2 gigaset poissa). Ellei toimi, vaihda toinen niistä 4 gigasista. Ellei vieläkään toimi, taitaa olla yhteensopivuusongelma.
nonii kokeilin nyt sillee et mustaan paikkaan eka 1 kampa ni ei toiminu.. näytössä luki ''ei signaalia'' otin sen kamman pois laitoin toisen niin ei toiminu vieläkään.. koitin kumpaakin vielä vaaleensiniseen mut ei toiminu.. laitoin vanhat kammat takasin mustiin paikkoihin ni toimii.. miten voi olla yhteensopivuusongelma kun ne on samaa sarjaa ja kaikkee mut eri kokosii vaa? Vanha rami on siis http://www.jimms.fi/tuote/KHX1600C9D3K2/4GX ja uus on http://www.jimms.fi/tuote/KHX1600C9D3K2/8GX
Täällä mennään samalla emolla ja tutulta kuulostaa. Itsekin tilasin 2x4GB peruskampoja (1333MHz) niin eipä toimi mitenkään muuten kuin ykkösslotissa. Ehdin vielä myydä alta pois edelliset ramit (2X2GB) joten tulos oli plus/miinus nolla. Kaikki mahdolliset vaihtoehdot kokeiltu mutta näin siis täällä. Toki 4GB riittää aika pitkälle.
Itselläni on täysin samainen ongelma. Sama emolevy ja samat muistit. Oletko ongelmastasi jo selvinnyt?? Olisi mukava kuulla neuvoja itsekkin.. Kaikkia konsteja on myös tullut kokeiltua muttei mikään tunnu auttavan..
Ja perskules, mulla samaisella emolla ja bios-versiolla ei vaan pelaa 2x4gb. Jännitettä nosteltu mutta ei. No lähtee käyntiin mutta kepsahtaa nurin jonkun ajan kuluttua.