1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Prossun cooleria ostamassa.

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Jerppa15 01.10.2013.

  1. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Noniin elikkäs tarkoituksena olisi omaan FM2 kantaiseen prossuun hommata vakion coorelin tilalle toinen. Enimmäkseen haen hiljaisuutta myös rasituksessa budjetti on sen 40euroa vähän saa mennä päälle.
    Kellotella en aijo ja kotelossa tuulettimet ovat ylhäällä 1puskemassa kuumaa pihalle, takana 1puskemassa kuumaa pihalle ja edessä 1puskemassa kylmää sisälle. :)
     
  2.  
  3. Jakamo

    Jakamo Member

    Liittynyt:
    24.09.2013
    Viestejä:
    76
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    6
  4. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Näyttää kyllä hyvältä, mutta onkos hiljainen ?
    Ja kannattaa varmaan sitten pistää kuuleri niin että tuuletin on alaspäin niin sitten puskee samalla ilman ylätuulettimille jotka puskee pihalle?
     
  5. Whatta Heck

    Whatta Heck Senior member

    Liittynyt:
    16.09.2011
    Viestejä:
    10,263
    Kiitokset:
    1,293
    Pisteet:
    243
  6. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Jos se pyörii 400rpm minimikierroksilla, sekä valmistaja ilmoittaa tälle 5.3 desibelia se on hyvä lähtötilalle. Se kuinka rasituksessa prossu on, lisää lämpöjä -> kierroksia cooleriin. Yleisesti sanottuna, tuota voidaan pitää sekä tehokkaana että hiljaisena coolerina.

    Voit laittaa sen toki alhaalta ylös, itse vaan en halua päästää cooleria imemään näyttiksen selkäpuolelta kaikkia lämpöjä suoraan ropelleihin. Itse tykkään sivusuunnassa suoraan takaosaa kohti.

    Tämä tosin riippuu muusta kokoonpanosta, kopan tuulettimien yhteismäärästä sekä omasta mieltymyksestä.
     
  7. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
    Itsellä käytössä Noctua NH-U14S eikä ole valittamista.
    Tuuletin pyörii 400 molemmin puolin eli on hiljainen.

    [​IMG]
     
  8. Jerppa15

    Jerppa15 Regular member

    Liittynyt:
    04.08.2013
    Viestejä:
    262
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    28
    Katsoitko yhtään budjettia, muuten näyttää olevan ihan toimiva laitos.
     
  9. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
    Tuota en kyllä huomannutkaan.
    Täytyy pestä rillit.:)
     
  10. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    Kyllä ja kyllä, mutta ei-> itse coolerin voit kytkeä pelkästään pituussuuntaan, eli se tulee asennusraudoilla emoon,
    Koppa ? pääsetkö emokelkan takaa käsiksi coolerin ruuveihin? mahtuuko tuo jäähy koppaan myös sivupelti kiinni? kuinka korkeat muistit ?
    Ropelin voi virittää myös alapuolelle; vanha chetto ohje -> 4 kumilenkkiä hirttämällä ropeliin -4 paperiklemmaria taivutetaan lennkkien toiseen päähän ja kiristetään paikoilleen = yksinkertaista ja halpaa. Noi alkuperäiset kiinnitysraudat ei taivu tohon alakiinnitykseen, hahlot on pituus-suuntaan. ponimaj?
     

Jaa tämä sivu