Prosessorin tuuletin ei mukamas toimi

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Fimme 16.09.2013.

  1. Fimme

    Fimme Regular member

    Liittynyt:
    13.04.2012
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Joo elikkäs sain nyt tietokoneen päälle (puuttui yksi johto *massive facepalm*) mutta nyt kone sanoo kun päälle laittaa että cpu tuuletin ei mukamas ole oikein, vaikka se kyllä pyörii ja tahnatkin oli valmiina koska tuli ihan prossun mukana ? Pitäisikö olla huolestunut asiasta vai onko se vaan joku virhe ?

    Eli siis kone sanoo kun päälle lähtee että "CPU Fan error"
     
    Viimeksi muokattu: 16.09.2013
  2.  
  3. muranziel

    muranziel Regular member

    Liittynyt:
    22.06.2006
    Viestejä:
    281
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Olethan varma, että prosessorin tuulettimen virtajohto on emolevyssä kiinni pinneissä joiden kohdalla lukee "CPU Fan"?
     
  4. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Prossujäähy saattaa pyöriä emon mielestä liian hiljaa (varsinkin, jos kyseessä on iso aftermarket-jäähy). Biosista voi säätää varoituksen rajaa tai (omalla vastuulla) ottaa sen kokonaan pois.
     
  5. Fimme

    Fimme Regular member

    Liittynyt:
    13.04.2012
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Prossu on kyllä kiinni ja pyörii, tuuletin on ihan prossun mukana tullu, amd 8-core prossu ... mistähän sitä voisi säätää että millä vauhilla se tuuletin pyörii ?

    MUUTOS: Prossu saatiin toimimaan, oli kuin olikin väärässä kohassa ja simppelillä vaiholla lähti error messaget pois, nyt pitää vaan saada windows uudelleenn asennettua ja sitten alkaa juhlat ! :D
     
    Viimeksi muokattu: 16.09.2013

Jaa tämä sivu