Oon tässä nyt vaikean valinnan edessä, joko tyydyn ilmajäähdytykseen taikka sitten nestejäähy järjestelmään. Ilmajäähdytysta varten oon suunitellu : Scythe Ninja 3 - http://www.jimms.fi/tuoteinfo/SCNJ-3000-SV?pid=1322986988902 Sitten vesijäähyä varten oon lukenut tosta Antecin: Kühler H2O 620 http://www.jimms.fi/tuoteinfo/0-761345-77085-9?pid=1322987044624 Löytyy nyt prossuna toi AMD:ltä Phenom II x4 965 BE malli ja emona toimii asuksen M5A99X EVO - http://www.jimms.fi/tuoteinfo/M5A99X-EVO?pid=1322987212001 Onko kokemuksia tosta vesijäähystä miten vai suositellaanko täällä ilmajäähyä ja jos mitä niin minkälaista sen sijaan kuin Ninja 3? Heittäkää vain omia suosituksia, kaikki on tervetulleita ! Vielä prosessori tuulettimen koosta, että pistän poismeno ilman kopan katosta olevan ritilän kautta että muistitkaan eivät siinä ole tiellä mikäli ropellin paikka miettii, taas en tahtoisi paljon tosta 55e yli mennä että jos sen alla pysyis niin hyvä! :>
Itselläni sama asuksen emo. Prossu.AMD Phenom II X4 955 3,2GHz Prossutuulettimena Zalman Perfomance. Hyvin pitää prossun viileenä.34c - 38c http://www.jimms.fi/tuote/CNPS10X-PERFORMA http://www.aijaa.com/v.php?i=005099142846.jpg
Joo, pitää miettiä tätä. Nimittäin itellä pomppii vanhan prossutuulettimen kanssa 45c molemmi puolin.. käytössä onkin vanhan koneen OCZ Vendetta. Ikäähän tolla on ja en olettanutkaan että hirveesti kerkee jäähdyttämään, mutta ikäähän tolla on ja kaikki on ajan mittaan kehittynyt.. paha kun käynnistän jonku pelinki päivityksen nii lämmöt nousee 50 hujakoille samatien vaikka kyseessä on updater tai vastaava.
http://www.jimms.fi/listaa/169 Scythe.Arctic Cooling.Thermaltake.Noctua. Eiköhän noista löydy sopiva.
Voi ollakkin että jää todella, TODELLA pieni tila mikäli laittaa Ninja 3:sen niin että ropelli on näytönohjainta päin .. joten täytyyki harkita niin että laittaa ropellin muistikampoja kohti mutta ottaako se kiinni niihin vai joutuuko nostamaan ropellia?
Mulla mahtui toi zalmannin tuuletin,ei kyllä pahemmin rakoa jäänyt,ettei olisi muistikammoissa kiinni.Tossa zalmannin jäähyssä on noi tuulettimen etuosa pyöristetty, ehkä muuten olisi joutunut kääntämään toiseen asentoon,että olisi puhaltanut alhaalta ylöspäin.
Joo, niin katsoin. Tilannetta ei paranna se että löytyy korkeemmat ramit corsairilta :s että sitten pitää suunitella tätä
Jos niissä muistikammoissa on kiinni noi jäähdytysrivat,niin nehän korottavat muisteja ja voi tulla ongelmia noiden prossujäähyjen asentamisen kanssa. No eiköhän sen prossujäähyn sinne saa suunniteltua.
Nii no joo, näiköhä siin tulee kummempaa jäähytys eroa jos joudun ropellia nostattamaan muistien takia pikkasen ylemmäksi? voi olla että joku sentin > reilu sentin nousee ylös päin. kyllä luulis hyvin toimivan siltikin !
Oon tässä tutkinu foorumeit ja nyt oon taas pääni kääntänyt. Corator DS:ään > http://www.jimms.fi/tuote/CORATORDS Mitä mieltä ootte? Näyttäisi jopa mahtuvan emolevyyn vaikka löytyy korkeat muistikammat? Tai mitä oon googletellut ja näin, sit luin kanssa että monet ovat hankkineet toisen tuulettimen tonne keskelle että hiljasempi olisi ja tehokkaampi, TY-140 > http://www.jimms.fi/tuote/TR-TY-140 Millainen setti tommoinen olisi? Onko hinnaltaan hyvä?
Ei se mitään haittaa jos sä sitä coolerin tuuletinta joudut pikkasen nostaa, kunhan se nyt ei paria senttiä tuu yli sen coolerin. Itellän NH-D14 ja ripjaw muistit missä kanssa on korkeet jäähy rivat ja hyvin mahtuu ku on nostanu vähän tuuletinta en kyl sit osaa sanoa kuin leveelle tossa coratorissa tulee ne jäähy rivat ettei sitten ota siihen muistit kiinni.
Joo, no googlettelin nii missään en nähnyt että itse jäähy kiinni olisi ottanu Joo itellä on nimittäi Corsair Vengeance 4gb x2 1600MHz et mietinki et niis joutuu jokatapaukses nostaa jos ropelli on perässä ellei se mahdu niin että ropelli onkin näytönohjainta vasten mutta joo, eihän noi oo ku sen sentin reilun vissii noit perus kampoi korkeemmat? että minkä vaa sinänsä ostaisi niin se ei liikaa nousisi? edit: Paitsi corsairit on paljon korkeemmat kylläkin kun ripjawit :> että näiköhän se liikaa nousee sitten?
Joo totta että noi cossut on korkeemmat mutta ainakin toi NH-D14 on semmonen möykky et se oottaa kiinni noihin rippeihin, mut kyllä mä luulisin että se corator ja ne tuulettimet onnistuu laisinkin jos vähän nostat sitä tuuletinta. Tässä on video NH-D14 ja ripjaws http://www.youtube.com/watch?v=mkA6rf_6CE8 kun omilla vanhoilla muistella juuri tuo 120mm tuuletin oli huomattavasti alempana.
Niin nostaahan heatpipet sitä jo korkeemmalle kun uusista coolereista on kyse, koska vertailen vähä toho vanhaan OCZ Vendettaa mikä on kiinni kun se on niin matala ja näin :s Ja joo videon katsoin, siinähän se sanoi että vaikka joutuisi vähän korkeemmalle vielä nostamaan niin ei mitään haittaa, pitää sit harkitakki noita jos voi tuuletinta nostaa että corsairini mahtuvat eikä ole mitään haittaa coolerille
ei siitä mitään haittaa tosiaan ole jos ei joudu nostaa sitä tuuletinta 2cm yli sen coolerin silloin jäähdytys tehosta häviää mutta ei kuitenkaan dramaattisesti.