1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Prosessori ja emolevy

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Seecer 07.11.2012.

  1. Seecer

    Seecer Member

    Liittynyt:
    17.07.2010
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Käytössä on Intel Core i7-860 ja Asus Maximus III Formula. Mietiskelin tässä vain, että kuinka pitkään noilla pärjää, kunnes ne pitää päivittää? Varmaankin ainakin kaksi vuotta?
     
  2.  
  3. Tuksu82

    Tuksu82 Active member

    Liittynyt:
    20.02.2006
    Viestejä:
    1,485
    Kiitokset:
    19
    Pisteet:
    68
    No aika mahotonta se on tässä vaiheessa sanoa, mutta luultavasti +2 vuotta ainakin kevyesti. Riippuu tietysti myös käyttötarkoituksesta miten paljon tehoja tarvitaan (raskas editointi jne., pelaaminen, pelkkä surffailu). Kyllä sen yleensä sitten huomaa kun rupeaa jarruttamaan menoa, joten turha sitä on tässä vaiheessa ajatella. Sitä kun ei voi tietää.
     
  4. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Phenom II X4 965BE riittää vieläki melkein kaikkeen vaikka on 3 vuotta vanha. Toi prossu riittää pikkusen pidemmälle.

    Huono puoli tossa on surkee LGA1156 prossukanta joka rajottaa USB ja SATA juttuja melkosesti.
     
  5. Peku

    Peku Active member

    Liittynyt:
    10.08.2010
    Viestejä:
    1,398
    Kiitokset:
    76
    Pisteet:
    58
    Eiköhän tuolla aika kauan vielä pärjää, jonku kellotteluun soveltuvan prossujäähyn ostat jos ei vielä ole. Mites näyttis? Vai missä käytössä kone on?
     
  6. Seecer

    Seecer Member

    Liittynyt:
    17.07.2010
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Coolerina on Thermaltake Spinq VT. Tilasin tuossa pari päivää sitten Asus Radeon HD 7950. Kone on enimmäkseen pelikäytössä sekä surffailuun/elokuvien katsomiseen.
     

Jaa tämä sivu