1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Phenom II 1055T kellotus

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Rage17 09.02.2012.

  1. Rage17

    Rage17 Member

    Liittynyt:
    08.08.2010
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eilissä päivin onnistuin parin kolmen tunnin tutkimisen ja googlailun jälkeen kellottamaan oman yksilöni 3.5 Ghz asti. Tuolla 250-pohjafrequencyllä DRAM-frequency asettuu nätisti 1333Mhz, sekä NB ja HTlink 2000Mhz kuten pitääkin.

    Mitenkäs tästä eteenpäin, jos nostan tuon FSB:n niin että prossun kelloiksi tulee esim. 3.8Ghz niin nuo muut arvot asettuvat vähemmän nätisti, esimerkiksi 1333Mhzn muisteilleni on valittava joko ~1100 tai ~1500Mhz frequencyksi. NorthBridge ja HTlink arvoiksi tuli 2200Mhz luokkaa, mutta ne toimivat kuuleman mukaan 2000 - 2400Mhz välillä hyvin. Kannattaako DRAM frequency siis asettaa liian suureksi vai liian pieneksi, ja miten suuri ero pienemmällä arvolla on tämänhetkiseen, esim. 1100 vs. 1333Mhz?

    Lisäksi kiinnostaisi tietää noista virransäästö-featureista: C1E Support ja Cool n Quiet. Lähes kaikki artikkelit ja threadit suosittelevat disabloimaan kyseiset featuret, kun taas muutamassa luin että noista tuleva virransäästö olisi ihan suht. huomattavaa luokkaa ja että prosessori rasittuu paljon enemmän kun se pyörii kokoajan isommilla kelloilla. Vielä ei ole silmiini sattunut perusteluja -miksi- nuo pitäisi disabloida (muuta kuin "real men don't use power-save"). Kommentteja tästä?
     
  2.  
  3. PuttePssu

    PuttePssu Member

    Liittynyt:
    20.11.2011
    Viestejä:
    64
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Itsellä FSB on 280MHz ja prossun taajuus silloin 3,92GHz. Kyseessä siis sama prossu. Itsellä DRAM on juurikin se ~1100MHz ja meni ilman suurempaa värkkäämistä mutta ~1500MHz alkoi rykimään jolloin ei windows lähtenyt käyntiin. En jaksanut sen kanssa painia kauaa joten laitoin 1100MHz. Et mielestäni hirveästi tuossa häviä jos laitat pienemmät kellot, ainakin itse olen ollut tyytyväinen. En ole 100% varma mutta hyvin ainakin itselläni toimii. NB freq. on itselläni 2240MHz tuosta en tiedä sen vertaa kuin että se toimii. Cool n' Quiet on poissa käytöstä juurinkin noiden suosituksien takia.

    Toki jokainen laite on yksilö ja hyrrää omalla tavallaan mutta siinä on jotain selostusta omista sähellyksistäni. Toivottavasti oli jotain apua.
     
  4. Rage17

    Rage17 Member

    Liittynyt:
    08.08.2010
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Muisteja ei siis onnistu hajottamaan suorilta jos ne kellottaa yli rajojen? Tuntuu vähän kyseenalaiselta nostaa prossun kelloja jos samalla joutuu laskemaan muisteja, mutta ilmeisesti siitä hyötyä kumminkin lopputulemana on.

    Edelleen kiinnostaisi perustelut tuohon virransäästön pois laittamiseen, tulee kumminkin melkoisesti netissä surffailtua ja foorumeita luettua jolloin 3.5Ghz kelloista ei kyllä ole mitään hyötyä.
     
  5. youpekkad

    youpekkad Regular member

    Liittynyt:
    28.04.2011
    Viestejä:
    528
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ootko esim muron phenom II x6-kellotusketjua lukenut? Jos et niin suosittelen :) http://murobbs.plaza.fi/prosessorit...enom-ii-thuban-x6-kellotukset-kokemukset.html

    Niin, tuo cool n quiet suositellaan yleensä laittamaan pois päältä, joillain emoilla se menee automaattisesti poies kun kellotat. Cool n quiet päällä voi aiheuttaa epävakautta kellottaessa, tai jopa kellojen laskua rasituksessa.

    DRAM kannattaa laittaa mieluummin alakanttiin ja HTlink mahd lähellä 2000. NB voi kellottaa niin paljon kuin emo antaa, vaikka 3ghz jos suostuu kulkemaan.

    Myös semmonen homma että kovempiin kelloihin saattaisi kerroinlukollisen prossun kanssa tarvita nopeemmat muistit. On hyvinkin mahdollista että kun aletaan lähestyä 3,8-4 ghz niin 1333 muistit jarruttaa ja tarviis 1666 muistit vähintään.

    Suosittelen katsomaan tuota linkkiä jos et ole jo, saat sieltä varmasti monta hyvää vinkkiä jos vain jaksat lukea.
     
  6. Rage17

    Rage17 Member

    Liittynyt:
    08.08.2010
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Lueskelin tuota viitisen sivua ja ainakin tuo kertoimen lasku-kikka tarttui mukaan. 12x kertoimella sain 3.8 ghz:iin prossun, muistit meni mukavasti 1260Mhz, HTlink 1914Mhz ja North Bridge 2240Mhz tienoile. Primeä ajelen parhaillaan ja lämmöt on 63c luokkaa eli taitaa alkaa jäähy tulla vastaan. En hirveän äänekästä tästä halua, eli tuulettimien nopeuksiakaan ei tee mieli nostella.

    Tällä hetkellä voltaget ovat autolla, mutta olisiko noita nyt syytä säädellä manuaalisesti? CPU-Z näyttää core voltagen pomppivan 1.392 - 1.404 välillä, tunnin ajan ollut vakaana 100% loadissa. Ja jos noita lähtee manuaalisesti säätämään, niin pitääkö CPU voltagen lisäksi muutella esim. muistien jännitteitä?
     
    Viimeksi muokattu: 10.02.2012
  7. PuttePssu

    PuttePssu Member

    Liittynyt:
    20.11.2011
    Viestejä:
    64
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kannattaa laittaa ne voltit niin alas kun vielä toimii, laita manuaaliselle ja kokeile millä volteilla toimii. Mitä enemmän voltteja sitä enemmän prossu kuumenee ja käyttöikä lyhenee. Teet saman muisteille ja kokeilet milloin pysyy vakaana. Näet aidon lukeman noista voltageista vain biossista, itsellä säädetty 1,45 V core voltageksi ja kaikki ohjelmat näyttävät eri lukemaa. Onko muuten sulla vakiojäähy tossa prossussa? Itsellä oli koko yön prime auki ja max lämmöt oli 52C, Arctic Cooling Pro 13 on jäähynä.
     
  8. Rage17

    Rage17 Member

    Liittynyt:
    08.08.2010
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jäähynä on Scythen Ninja 3, tosiaan takapaneelin tuulettimen säädin on jossain 25% asennossa eli tehoja varmaan löytyisi, mutta hurina kasvaa melko paljon joka sitten puolestaan alkaa pitemmän päälle häiritä kaiuttimilla pelatessa. Pudotin nuo kellot takaisin 3.5Ghz, alkoi ilmeisesti throttlaamaan noilla 3.8Ghz kelloilla kun Prime95 aikana putoili vähän väliä jonnekin 1.2Ghz tasolle ja olihan ne lämmöt melko korkealla. Saa jäädä tuolle tasolle kunhan jaksan taas asiaan paremmin paneutua, ei pitäisi varmaan ihmeemmin pullonkauloja syntyä prossusta vielä tällä hetkellä (näyttiksenä GTX 460 1GB).
     
  9. Dawn121

    Dawn121 Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2009
    Viestejä:
    437
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    AMD:n turvaraja 1055T kivelle on täsmälleen 62 celsiusastetta. Ilmeisesti meni sen yli ja alkoi throttlaamaan.
     

Jaa tämä sivu