Terve! Kun en itse näistä asioista mitään tiedä, ajattelin, josko joku ystävällinen sielu osaisi jakaa mielipiteensä aiheestani Mulla on pari vuotta vanha kone, joka on edelleen ihan samoilla osilla kun sillon ku sen kaupasta ostin. Eli HP Pavilion Elite m9180.sc-a. Mitään en oo muutellut mihinkään suuntaan. Speksit on tässä: http://h20000.www2.hp.com/bizsuppor...c=us&objectID=c01331773&jumpid=reg_R1002_USEN Kysymys kuuluukin, että kannattaako pistää rakennetta uusiksi vai ostaa kokonaan uusi kone? Ainut mitä tässä nyt varsinaisesti on vikana, on kai joku tuuletin (siis ilmeisesti, enää ei kuulu samaa epäinhimillistä hurinaa kun aikaisemmin? ), minkä takia pelit ja leffat silloin tällöin vaan "jähmettää" koneen täysin --> perinteinen virtanappi pohjaan ja käynnistys uudelleen. Ja no, muutenkin tää alkaa jo tökkiä. Johtuu varmaan siitä, että A) tää on täynnä piripintaan asti kaikkea paskaa kun en oo minkäänlaisia siistimistoimenpiteitä tehnyt koskaan kiintolevyille ja B) varmaan päin persettä noi öö jonkun ihme muistin käytön asetukset kun joskus juuri tän ostettuani menin niitä jotenkin säätämään enkä oikeen tiennyt mitä tein Apple-mieheksi olen ryhtynyt jo läppärin ja puhelimen muodossa ja tykännyt kovasti, mutta en kuitenkaan osaa sanoa selviäisinkö ilman peeceetä... pöytäkone on siis jonkinlainen oltava, lähinnä leffojen katselua, netissä surffailua, pelien pelaamista, videoiden ja kuvien muokkaamista ja krapulapäiviä varten. Koulu-/työhommat hoidan macbook prolla. Joten... Älkää hajotko mun kielenkäyttöön, en osaa termistöä tai muutenkaan tiedä mistään mitään Mutta mitä olette mieltä? Uusi kone vai jotain uutta vanhaan? Vai siirrynkö kovimman luokan Mac Prohon? Suurkiitokset vastauksista! X
No jos et pelaile ja rahaa löytyy niin osta mac pro Sillä pärjäät kauan. Toki jos ajattelet ettet pärjää ilman pctä niin osista sitten uusi.
ei nuita kannata/voi oikeen päivitellä ku jos vaihdat esim. nayttiksen ni sun pitää vaihtaa samantien virtalähde ja sitten ku sulla on hyvä näyttis ja huono prossu ni pitäs prossuki vaihtaa ja ei välttämättä enään emo käy siihen ni emo pitää vaihtaa ja emon myötä kotelo jne.. mikä on budjetti ni kasataan kone sulle?
Terve! Paljon kiitoksia vastauksista tähän saakka! Ja squdagee, aivan superia jos jaksat avitella! Realistinen budjetti on jotain väliltä 1500-2500 euroa. Mikäs oiskaan parempi tapa opintolainan käyttämiseen kuin uus kone? Ja tosiaan, se mitä ois kiva pitää silmällä, niin tarpeeksi tehoja, että pyörii raskaat videoiden ja musiikin käsittelyohjelmat, samasta syystä hyvä näyttö (sellainenkin pitäisi saada mahtumaan samaan pakettiin), sekä sitten potentiaalia pyörittää ihan uusimpiakin pelejä. Muuta en oikein osaa sanoa. Enemmänkin, oisko vielä jotain mitä mun ois hyvä mainita? X
No siis tietty, aina parempi jos tässä asiassa pystyy säästää. Mielummin halvempi ja tehokas kuin kipeen kallis ja liian tehokas. En ole alan ammattilainen enkä kaipaa ammattilaisen vehkeitä, lähinnä sellasen kunnollisen viihdekoneen tarvitsen. Olisi hyvä kestää käyttöä mahdollisimman kauan ilman, että täytyy olla osia vaihtamassa. Ainakin sen kolme vuotta? Hyvä että joku on oikomassa, noi applen hinnat hämmentävät kun niitä tässä ensin katselin Antaa valheellisen kuvan, että hyvää ei voi saada alle kahden tonnin. Olisko parempi heittää sitten, että 800-1500 euroa? No anyhoo, hinta ei ole oleellinen kunhan se pysyy kohtuuksissa. X
no huomiseen astihan se kannattais odottaa ku huomenna tulee ne uudet kannat.. eli saat tuolla 800-1500€ budjetilla jo tosi hyvän koneen. tai sitten saat nykyisillä kannoilla olevista osista tosi tykkikoneen, mutta sun pitäis ostaa sitten ihan uus kone seuraavan kerran ku alkaa puhti loppumaan koneesta. jos ostat uudella kannalla saat päiviteltyä sitä sitten vain parempiin osiin aikaa myöten.
Joo voin ihan hyvin ootella uusia kantoja. Ei oo niin tulipalokiire Osaiskohan joku tosiaan sit suositella jotain valmista pakettia tai jopa koota jonkun fiksun kokonaisuuden, jota ois helppo alkaa sitten metsästämään?
Sormet syyhyää, onko teillä kokeneimmilla PC-konkareilla tarjota jonkin sortin kokoonpanoa? Mikäli siis uudet mitkälie jo julkistettiin. Niin ja sellanen ajatus nousi tässä päähän, että kun asun toistaiseksi vielä Rovaniemellä, niin ulottuuko nuo useimmin käytetyt Lapstoret sun muut tänne asti?
Mitä tuohon budjettiin pitää kuulua? Näyttö, kone, käyttöjärjestelmä ja kasaus? Lapstore sijaitsee Oulussa. Ihan normaalisti tilaat vaan koneen ja se tulee postissa Rovaniemelle. Julkaistu on, mutta kaupoista niitä ei vielä löydy.
Pakettiin kuuluttava tosiaan näyttö, kone, käyttis ja kasaus. Hinnan jos saa suunnattua sinne 800-1500 €:n suunnille. Ei niin tarkkaa. Koneen on pystyttävä siihen mitä siltä vaaditaan, se on se tärkein. Ja niin kuin on tullut mainittua, sellaseen yleiskäyttöön, mutta erityisesti: - Pyöritettävä hyvin musiikin-, videoiden- (Pinnacle Studio Ultimate 12) ja kuvien käsittelyohjelmia - Netissä surffailu - Uusimmatkin pelit pyörii - Paljon säilytystilaa Eli onko hintatietoja uusille intelin kannoille vielä saatavilla? Jos vaan mahdollista niin ne vois parhaan mukaan kattoa tähän settiin ja teen kaupat sitten kun on myös kaupoissa nuo osat. Kiitoos!
itse asun kans rovaniemellä ja tilasin lapstoresta uuden koneen ja hyvin tuli toimivana perille mutta se vaan maksaa sen 12e lisää koska siihen tulee postikulut ja sitten postiennakko..
Noo 12 euroa on aika pieni prosentti koko hinnasta Eniten mua huolettaa, että miten saan sen kuljetettua postista himaan kun on kuitenki se pari kilsaa matkaa ja autoahan mulla ei täällä ole
pyyä jotain kaveria kyllä se aika iso on tietenki se paketti.. tai sitten käyt ostaan potkurin ja sillä kuljetat^^