Outo käynnistysongelma näyttiksen vaihdon jälkeen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Kanawok 21.04.2010.

  1. Kanawok

    Kanawok Member

    Liittynyt:
    21.04.2010
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve,

    Ostin eilen uuden näyttiksen (XFX Radeon HD 5770 1GB DDR5 PCI-E. Vanha oli joku Radeon X1950 PRO 256Mb). Nyt ongelmana on se, että näytöstä häviää kuva windowsia käynnistettäessä (sekä myös biosissa ja safe modessa)

    Asennuksen kulku:

    1. Laitoin uuden kortin sisään ja poistin vanhat näytönohjaimen ajurit
    2. Asensin netistä ladatun uuden (muistaakseni control centerin) ajurit. Tämän jälkeen
    kone vaati uudelleen käynnistystä.
    3. Kone käynnistyi uudelleen ja monitorista häivisi kuva "ladataan windows XP"-kuvan
    jälkeen. Monitoriin tuli jotain signaalia koska merkkivalo jäi siniseksi eikä muuttunut
    keltaiseksi, mutta ruutu oli tyhjä.

    4. Tästä lähtien windowsin lataus jää aina tähän (heti koneen uudelleen käynnistäessä
    näyttöön ei tule mitään signaalia eikä edes bios käynnisty).

    5. Kun konetta pitää pois päältä hetken (töpsöli irti) niin sitten pääsee biosiin tai
    windowsin lataukseen (mutta ei perille windowsiin).

    6. Menin safe moodiin ja yritin poistaa ajurit lisää/poista sovelluksella. Ei toiminut
    sanoi, että vikaa ajurien asennuksessa (asennus oli varmaa vielä kesken). Tämän jälkeen
    myös safe moodissa näytöstä hävisi kuva samalla tavalla.

    7. Jälleen boottaamisen ja pienen odottamisen jälkeen pääsin biosin asetuksiin. Hetken
    asetuksia katsoessani kuva hävisi jälleen (en kuitenkaan muuttanut asetuksia).

    Osaisitteko sanoa missä voisi olla vikaa? Voiko kyseessä olla ajurit (koska ongelmia
    esiintyi myös safe moodissa ja biosissa, niin ei luulisi olevan vika tässä)? Voisiko biosin päivittäminen auttaa(muistaakseni biosin tämänhetkinen versioni on 1701)?

    Kysäsin verkkokaupasta niiden mielipidettä, niin he epäilivät, että kyse olisi siitä, että virtalähteestä loppuu teho... Itse olen käsittänyt, että tuo 520W pitäisi riittää helposti. Mitä mieltä muut?


    Koneen kokoonpano:
    Näyttis:XFX Radeon HD 5770 1GB DDR5 PCI-E
    Käyttöjärjstelmä: Windows XP Pro 32bit Service pack3
    Emolevy: M3N-HT Deluxe/Mempipe
    Poweri: Corsair HX520W HX-sarjan 520w ATX
    Muistit: 2X Kingston HyperX 2GB 1066MHZ DDR2 CL5
    Prossu: AMD Phenom 9950 Black Edition 2.6Ghz
    Kovo: Seagate Barracuda 7200.11 750GB SATA-II 3.0 Gbit/s
    Optinen:Sony NEC Optiarc AD-5200S DVD-RW -tallennin
     
  2.  
  3. Henry1979

    Henry1979 Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2003
    Viestejä:
    942
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    No ei ainakaan powerista ole kiinni missään nimessä.
     
  4. Kanawok

    Kanawok Member

    Liittynyt:
    21.04.2010
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Säädin vähän lisää...

    Irroitin näyttiksen ja kokeilin emolevyn integroidulla näytönohjaimella ja kone pelitti hyvin. Sitten laitoin ohjaimen takasin kiinni eri PCI-E väylään. Tälläkertaa pääsin windowsiin asti ja sain ajurit asennettua loppuun. Sitten kun käynnistin koneen uudestaan, niin windowsiin tullessa näyttö muuttui vihreäksi (oli siinä jotain raitojakin). Muutamien boottailujen jälkeen pääsin taas windowsiin ja kaikki näytti toimivan. Käynnistin Google earth-sovelluksen ja jälleen kuva hävisi.

    Koitin myös cd:ltä käynnistettävällä linuxilla ja sieltäkin katosi kuva pienen odottelun jälkeen.

    Lopulta kokeiltiin korttia kaverin koneessa (sillä oli 350W virtalähde) ja se toimikin hetken jopa quakea pelattaessa. Mutta kun resoluutiota yritettiin suurentaa, niin kuva hävisi jälleen (ja kone ei käynnistynyt vähään aikaan).

    Ainiin. Asensin speedfan-ohjelman ja muuten jännitteet näyttivät olevan kunnossa (+12V oli 12,1V ja stabiili), mutta esim +3,3 V näytti 0 V. Ja negatiiviset jännitteet olivat myös itseisarvoltaan suuria. Esim -12V näytti -16V. Miltäs nämä kuulostaa?
     
  5. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Onko lisävirtapiuha kytketty, mikäli omaa sellaisen ?

    Kyllähän näyttis itsessään voi olla risa, vaikka olisikin uusi.

    Nuo arvot kieltämättä kuulostavat oudoilta. Koita katsoa muilla ohjelmilla myös näkyykö samankaltaista probleemaa. En muista näyttikö bios joissain emossa nuo myös ? Muistaakseni kyllä ?
     
  6. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Negatiivisia jännitteitä ei nykykoneissa tarvita, niillä ei ole merkitystä.

    +3.3 V ei saisi olla nolla, mutta kyse voi tietysti olla myös ohjelman väärässä näyttämässä. Kannattaisi mitata se yleismittarilla sekä uuden näytönohjaimen kanssa että ilman. Näyttiksessä voi vaikka olla joku oikosulku, joka tiputtaa 3.3 voltin linjan jännitteen.
    Ja tuon teholuokan näyttis tosiaan tarvitsee lisävirtaa omaan liittimeensä.

    Jos poweri vain on kunnossa, ei silä pitäisi olla mitään ongelmaa pukata tarpeeksi tehoja.
     
  7. Kanawok

    Kanawok Member

    Liittynyt:
    21.04.2010
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos viesteistä!

    Joo näytönohjaimessa on lisävirralle liitin ja toki se oli myös kunnolla kiinni :)

    Netistä löyty aika paljon ongelmia noiden 5770 korttien kanssa. Kuulemma tehtaalta tulee paljon viallisia. Pistän sen huoltoon menemään niin tarkastakoot siellä ekaks ettei tälläisestä ole kyse ennekun alan hirveästi säätämään sen kanssa. Joutaa olla sillä hetken, kun "vappukiireet" painaa päälle.

    Laitoin vanhan näytönohjaimeni kiinni takaisin koneeseen ja huomasin, että speedfan näytti samat jännitearvot tälläkin. En voi olla varma, mutta musta tuntuu ettei se 3,3V ole aina näyttänyt 0 V. On se kyllä mahdollistakin. Pitää toivoa, että se ohjelma vaan näyttää mitä sattuu. Pitää tosiaan käydä katsomassa biosista ne arvot, kun pääsen kotiin. Eiköhän ne sieltä löydy. Ja pitää myös yrittää pölliä yleismittari jostain.
     
  8. Kanawok

    Kanawok Member

    Liittynyt:
    21.04.2010
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Noniin sain korttini takaisin huollosta (onneksi ei mennyt ku 2,5 viikkoa) ja se todettiin vialliseksi. Samanlaista ei ollut enää saatavilla, joten näyttis vaihettiin Sapphiren vastaavaan tuotteeseen (minulta kysymättä). No, minulle aika sama.

    Tosiaan uusi kortti on toiminut pienen alkusäädön jälkeen moitteettomasti.

    Niin ja aikaisemmin mainituista jänniteasioista vielä sen verran, että toisella ohjelmalla (Asus probe2 ja bios) 3,3 V jännite näytti tosiaan 3,3V, joten näköjään speedfan vaa näytti mitä sattui.
     

Jaa tämä sivu