Kovalevy pitää outoa ääntä. Painotan että ääni on mielestäni erittäin outo. Tässä ääni jos joku osaa siitä jotain päätellä: ääni (Tämä siksi, että ääni poikkeaa suuresti muista kuulemistani häiriöäänistä jotka ovat huomattavasti aggressiivisempia.) Äänen jälkeen kovalevyn valo syttyy keltaiseksi, eli se menee varattu tilaan. Tähän tilaan vaikuttaisi jäävän ikuisesti. Tässä tilassa kovalevy on hiljaa. Windows (XP) ei tunnista kovalevyä. Nyt kun tarkastin, niin sieltä kajahtaa joka kerta tuo täsmälleen sama sinfonia. Saisikohan tuon jotenkin korjattua? Paha ajaa mitään korjauksia kun ei Windows tunnista levyä :/
Paha sanoa, kun ei ole tietoa, onko sisäinen vai joku Lacien ulkoinen pommikovo. Siis kopan etuosassa oleva kovalevyn valo...jos se on kokoajan päällä niin lataus on käynnissä. Aika ihme ääni kyllä.. kuulostaa joltain kaiuttimelta..ääni siis tulee KOVOSTA?
Ulkoinen kovalevy on. Punainen valo = normaalitila (äänen ajan palaa kokoajan normaali valo) Keltainen valo = jonkinlainen rasitustila Ja valot ovat ulkoisen etuosassa Ja kyllä, juuri tuollainen ääni tulee kovalevystä, ja aina täysin samanlaisena kun sen käynnistää uudelleen, eli alkaa aina alusta käynnistettäessä kovalevyä Ongelma saattaa olla muuntajassa, kunpa vain löytäisi jostain samanlaisen muuntajan niin voisi testata :/
Öö..Onko sen kovon merkki niin vaikea sanoa? Ota se kovo pois sieltä kotelosta ja laita koneeseen (ide/sata-piuha ja sata/molex-virtajohto):lla kiinni.
Lacie tuo on, ja itsekin toisessa viestissäsi mainitsit Laciesta, vahingossa kait editoin pois. En viitsinyt avata kun ei meinaa saada rikkomatta auki. EDIT: Noniin, saatiin kotelo avattua ja iskettiin levy koneeseen. Kuuluu täsmälleen sama ääni. Onko levy roskis kamaa vai voisiko vielä kokeilla jotain toimenpiteitä? Mitään ehdottoman arvokasta levyllä ei ole, tietenkin 500 gigaa on paljon dataa :/ EDIT2: Noniin, olen nyt päivän säätänyt kovalevyn kanssa. Sain tietokoneen tunnistamaan kovalevyn vain, kun BIOS tunnistaa laitteita. Missään muussa tilanteessa en saanut tunnistettua kovalevyä. Kovalevy on Hitachin levy, eli vain kuoret olivat Lacien. Malli: HDT725050VLAT80 500GB Kuvassa olevaa sarjaa ei löydy kovalevystä eikä googlesta. BTW tuo ääni lienee sireeniääni, en vain ymmärrä kuka pistää kovalevyyn noin pitkän sireeniäänen :/ Suosittelen kuuntelemaan ääntä kovaa kuulokkeilla, niin kuulette paremmin taustalla olevan melu, seassa kuulostaisi olevan yksittäisiä rasahduksia.