Optimaalinen ilmankierto

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi fallout_ 15.10.2011.

  1. fallout_

    fallout_ Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2007
    Viestejä:
    603
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    Eli kohtapuoliin olisin hankkimassa koneeseen uuden prossujäähyn (tornimallisen), kasan tuulettimia ja fan controllerin. Kotelona on FD Core 3000. Koteloon tulee lopulta 2 tuuletinta eteen, 2 kattoon, yksi pohjaan (powerin lisäksi), yksi taakse ylös ja yksi kylkeen. Miten tuo ilmankierto olisi paras viileyden ja pienen kellotuksen kannalta?

    Tällä hetkellä on edestä ja pohjasta imu ja takaa ja katosta puhallus. Uusien hyrrien kanssa ajattelin pitää kierron samana, paitsi että yksi tuuletin puhaltaa vielä kyljestä sisään.

    Googlella löysin myös sellaisen tavan, että kaikki muut paitsi takatuuletin puhaltavat ilmaa sisään, eli olisi tavallaan vain yksi ulostulo, onko tässä mitään järkeä?
     
    Viimeksi muokattu: 15.10.2011
  2.  
  3. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Nykyinen tuuletuskin on enemmän kuin riittävä käyttöösi. Edestäkin voisi ottaa tuulettimen pois koska sen vaikutus lämpöihin on minimaalinen. Perusjäähdytykseen ja pieneen kellotteluun riittää kevyesti kaksi tuuletinta. Tuossa kotelossa siis enemmän kuin riittävä on yksi kattoon pois puhaltamaan ja yksi pohjaan sisään ottamaan. Jos oikein isolleen haluaa laittaa niin näiden lisäksi yksi taakse ilmaa poistamaan.

    Tietysti jos haluat maksimoida melun, lisätä koneen pölyyntymistä ja laittaa rahaa palamaan niin lisäile tuulettimia. Lämpöjä saat ehkä hieman tippumaan. Minkäänlaista käytännön hyötyä siitä ei ole...
     
  4. Dawn121

    Dawn121 Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2009
    Viestejä:
    437
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ei, parempi on että puhaltaa sisään samalla voimalla ja myös samalla voimalla ulos. Sivupaneeliin yhden sirkkelin voisi laittaa jotta näyttis saisi hieman lisäjäähdytystä.
     
  5. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Lämmön saaminen pois koneesta on n.100 kertaa tärkeämpää. Sisäänpäin ilmanottaminen ei ole lähellekkään yhtä tärkeää eikä siihen juurikaan tarvitse panostaa. Monesti tuuletukseksi riittää yksi puhaltamaan lämmintä ilmaa pois. Erittäin harvoin sivutuulettimella saadaan mainittavaa hyötyä.

    Parhaimpia esimerkkejä aiheesta on Fractal Design R3 kotelolla. Yksi ulospäin puhaltava katosta vs. yksi puhaltamaan katosta ja yksi ottamaan sisään edestä alhaalta. Kahdella tuulettimella saadaan maksimissaan kahden asteen pudotus lämpöihin...
     
    Viimeksi muokattu: 15.10.2011
  6. fallout_

    fallout_ Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2007
    Viestejä:
    603
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    Kotelossa on pölysuodattimet joka imukohdassa, joten pölyä tuonne kertyy suht vähän. Pölyyntyy huomattavasti vähemmän kuin edellinen kone ilman suodattimia. Eli taitaa olla järkevintä säästellä rajoja liioista tuulettimista.
     
  7. pentsu

    pentsu Active member

    Liittynyt:
    07.03.2008
    Viestejä:
    1,388
    Kiitokset:
    24
    Pisteet:
    68
    Itsekin olen samaisen kysymyksen äärellä painiskellut, mutta onkohan noin, kuten jartar kertoi.

    Aikani pähkäiltyä, eiköhän se ole ihan fysiikan lakien mukainen fakta, että sama määrä tulee jostain ulos, kun siään puhalletaan?
     
  8. sidrend

    sidrend Regular member

    Liittynyt:
    21.06.2009
    Viestejä:
    3,188
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jos puhutaan optimaalisesta ilmankierrosta niin sillon pitäis saada samanverran ilmaa sisään kun puhalletaan ulos, kuitenkin kuten jartar mainitsi niin ulospäin puhaltaviin kannattaa panostaa.
     
  9. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    pentsu osasi jo hyvin päätellä miten homma menee. Ihan sama miten ne tuulettimet laittaa niin yhtä paljon sinne koteloon tulee ilmaa kuin mitä sieltä poistetaan. Fysikaalinen totuus pitää huolen että tuo on aina tasapainossa. Tuulettimia ei siis tarvitse olla yhtä montaa imemässä ja puhaltamassa, eikä niiden tarvitse olla samantehoisia.
    Juuri näin.
     
    Viimeksi muokattu: 15.10.2011
  10. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Fiksuin lienee tasapainotettu määrä, tyyliin 2 sisään ja 2 ulos.
    Kuitenkin, ne mitkä puhaltaa ulos voi olla hieman tehokkaampia. Sisään voi laittaa hönkimään vaikkapa 800rpm tuulettimia, kun taas ulos 1000rpm tai 1150rpm mitä Scytheltä löytyy.

    Tietysti ne kotelot, joissa on 140mm kattotuuletin pistää aika potentiaalisen ilmankierron koteloon.
     
    Viimeksi muokattu: 15.10.2011
  11. fallout_

    fallout_ Regular member

    Liittynyt:
    05.08.2007
    Viestejä:
    603
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    Tällä hetkellä tuossa katossa on 140mm tuuletin puhaltamassa ulos. Jos tuon lämpimän ilman poistaminen kotelosta on tärkeämpää, on varmaan järkevä sijoitus hommatta kattoon toinen 140mm?
     
  12. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,858
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Kyllä tuo yksi katossa riittää.
     
    Viimeksi muokattu: 15.10.2011
  13. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Yksi riittää, lähinnä silloin ihmiset änkee kaksi kun halutaan se kaikkein mahdollisimman hiljaisin kokoonpano. 140mm löytyy muistaakseni siis niinkin matalilla kuin 500rpm
     

Jaa tämä sivu