Onko prosessorini viallinen?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Harzzz 22.01.2012.

  1. Harzzz

    Harzzz Member

    Liittynyt:
    01.01.2009
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kasasin itse tietokoneen, johon laitoin Intelin i5 661 prosessorin.
    Asensin koneeseen käyttiksen ja muutakin softaa. Kone oli käytössä ehkä 5 tuntia. Avasin kotelon kannen, ihan muista syistä ja huomasin, ettei prosessorin tuuletin pyörinyt. Olin huolimattomuuttani jättänyt tuulettimen johdot kiinni tuulettimien lapoihin, jolloin se ei pääsyyt pyörimään.

    Olen ihmetellyt koneen hitautta. Esim. käynnistyminen kestää useita minuutteja. Ostin Aserin pienen Aspire pöytäkoneen muksuille ja sen nopeus aivan eri planeetalta omaani verrattuna, vaikka Acerissa on paljon hitaampi Intelin i3 prossu.

    Tuli mieleen, että ehtiköhän prosessori lämmetä ja vaurioitua sinä aikana, jona tuuletin ei pyörinyt ja nyt se on tämän vuoksi niin hidas? Voiko näitä prosessoreja jotenkin testata kotikonstein?
     
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Prossu käy liian kuumana, prossu throttlaa, prossu on hitaampi.

    Ei se prossu välttämättä ees vahingoittunu.

    Omituinen prossuvalinta, ei kai ollu uus kone?
     
  4. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Yleensä noissa on "hätätatkaisin" joka sammuttaa koneen jos lämmöt nousee liian korkealle. Pelikäytössä ois voinu tulla vakavempaa ongelmaa, mutta en usko että se on ottanut pahemmin siipeensä. Kyl noi kestää aika hyvin lämpöä kuitenkin, ja pelkkä jäähy itsessään on pitänyt sitä kurissa.

    Kyllähän normaali käynnistyminen vie muutaman minuutin x)
     
  5. Harzzz

    Harzzz Member

    Liittynyt:
    01.01.2009
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kasasin siis uuden koneen. Kotelo on Antecin Fusion remote, emolevy on Intelin DH55TC, jossa on integroitu näytönohjain ja prossu on siis tuo i5-661.

    Miksi tuo prossuvalinta on omituinen? Myyjä, jolta ostin nämä komponentit, sanoi kyllä, että edullisempikin prossu varmaan riittäisi minun tarpeisiini, mutta ajattelin, että ei vara venettä kaada.

    En ole mikään alan harrastaja, mutta halusin mediamikron, joka sopii samaan kasaan audiolaitteiden kanssa, siksi tuo kotelovalinta. Kasasin koneen itse, koska halusin vain kokeilla onnistuuko se minulta. Ei se näköjään sitten kuitenkaan ihan putkeen mennyt.

    Mutta, voiko tuota prossua mitenkään kotikonstein testata, onko se kunnossa? Joku sanoi, että se joko toimii tai ei toimi, että välimuotoja ei ole. Jos kuitenkin tuo vaatimaton Aceri käynnistyy kaksi tai kolme kertaa nopeammin, kuin tämä minun koneeni, niin kyllä kai jossain on silloin jotain pielessä?
     
    Viimeksi muokattu: 22.01.2012
  6. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Prossu ja sen kanta on vanha nyt ostettuu koneeseen. Jos myyjä tuollaista vielä tänäpäivänä suosittelee, niin eipä asioista juuri tiedä tai haluaa eroon vanhasta raudasta.

    Prime95:sta tai Intel burn testiä voisi kokeilla. Ne pistää prossun sen verran lujille, että jos kone pystyssä pysyy, niin luulisin prossun olevan kunnossa. En ainakaan koskaan ole kuullut, että prosessori hajoaisi niin että se toimii vakaasti mutta hitaammin. Prossun testauksen yhteydessä kannattaa katsoa CPU-Z:lla että kellotaajuus on mitä pitääkin ja lämpötila pysyy kurissa (esim. Coretemp tai HWmonitor).

    Käynnistysajasta ei voi sanoa mitään pelkän prossun perusteella. Siihen vaikuttavat olennaisesti myös kovalevy (vanha IDE vs. nykypäivän SATA2/3-levyn ero on selvä SSD:stä puhumattakaan), käyttöjärjestelmä ja se kuinka kauan käyttis on ollut asennettuna. Uunituore Windows aukeaa nopeammin kuin kolme vuotta käytetty.
     
  7. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Myyjä kusetti sua kympillä.

    Onko koneessa ollu suurempaa ongelmaa? Niinku sanoin, prossu ylikuumenee, se hidastuu ja kone on hitaampi.

    Pistä tuulari pyöriin ja koita toimiiko.

    Käynnistysaikaan vaikuttaa kans kovon nopeus. Lisäks Windows säätää joskus omiaan.
     
  8. Harzzz

    Harzzz Member

    Liittynyt:
    01.01.2009
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tiedän ja myyjäkin teki selväksi, ettei prossu ole uusinta mallia. En siis ole mikään pro-harrastaja, joka rakentaa viimeistä huutoa olevaa bittien murskaajaa, joten miksi maksaa satanen enemmän tehosta, jota en tarvitse? Maksoin prossusta 130€ ja vastaava uudempi malli nyttää maksavan Verkkokaupassa 193€. Tuo minunkin i5-661 näyttää sekin maksavan 163€. Onko tuossa uudessa mallissa ja minun prossussani edes mitään käytännön eroa? Eikö tärkeintä kuitenkin ole prossun ja emolevyn yhteensopivuus?

    Kiitos vinkistä täytyy koittaa tuota.

    Tietysti vaikuttaa, mutta tuo mainitsemani Acer on aivan samaa tekniikkaa kuin omani, paitsi, että numeroiden valossa omani pitäisi olla selvästi nopeampi tai ainakin yhtä nopea.
     
  9. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    130 euroo vanhentuneesta dual core roskasta? Huono ostos. Sille ei enää mitään mahda.

    Kaikki ei tietty tarvitte maksimitehoja. Sen tehopuutteen ja antiikkisuuden pitäs vaan näkyä hinnassa. Tosta prossusta kantsis maksaa 70 euroo, korkeintaan.
     
  10. Eikka83

    Eikka83 Regular member

    Liittynyt:
    01.11.2011
    Viestejä:
    116
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuolla 130 eurolla olisi saanut vaikka tämän:
    ...joka olisi ollut tuon 4 euron lisäpanostuksella huomattavasti parempi vaihtoehto kuin vanhentunut Intelin 2-ytiminen prossu. Mutta myöhästä kitistä kun paskat on housuissa vai miten sitä nyt sanoisi.
     
  11. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Ja selkeesti paremman emonki siihen päälle. Tolle LGA1156:lle ei kunnon emoja koskaan oo ollu, eikä tuu.
     
  12. Harzzz

    Harzzz Member

    Liittynyt:
    01.01.2009
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ok, sovitaan niin, että tein helvetin huonon ostoksen, mutta se ei ollut minun ongelmani.
    Kerrataan. Siis, ongelmani oli se, että tietokone on hidas. Siis, hidas verrattuna saman ikäiseen i3-prosessoriin.
    Tai unohtakaa koko juttu...
     
  13. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Viimeksi muokattu: 23.01.2012
  14. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Sit alotat testaileen sitä konetta.

    Prossu vaikka Sandralla.

    Kovo vaikka HD Tachilla.

    Alota noista ja postaa tänne tulokset.
     

Jaa tämä sivu