Onko järkevää pelata ilman sivupaneelia?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Cranding 11.04.2012.

  1. Cranding

    Cranding Guest

    Eli jos pelaan tietokoneella ilman sitä sivupaneelia nii onko siinä jotain riskiä että kone hajoisi? Kun eikös kone käy silloin viileämpänä jos otan sen sivupaneelin pois. Tuntuu kuumenevan niin perkuleesti tuo kone.

    http://hardwarelogic.com/articles.php?id=5241
    Tuommonen kotelo nii ei oiken tahdo ilma kiertää vaikka tuuletimmet asennettu hyvin.
     
  2.  
  3. donjonsa

    donjonsa Guest

    Voihan se olla auki, pölyttyy vaan enempi, voihan sitä tehdä lisäreikiä ja asennella tuulettimia sinne tänne, niinkuin mä tein, ei tarvi aukoa paneelia ja tuskailla lämpöjen kans.Tuossa kopassa näköjään lämpö kertyy eteen ylös eikä pääse mihinkään.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 11.04.2012
  4. Jouko?

    Jouko? Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.07.2004
    Viestejä:
    3,858
    Kiitokset:
    32
    Pisteet:
    78
    Sinänsä se on sama onko se auki vaiko eikö.. Tiedän kyllä tapauksia missä koppa kiinni pidettynä pitää koneen viileämpänä kuin auki mutta tämä johtuu juurikin tuosta ilmankierrosta jne. Ite pidin pari kuukautta sivupaneelin poissa enkä huomannut sen isompaa pölyyntymistä kuin koppa kiinni :) Tietenkin jos sulla on eläimiä niin kannattaa kattoa ettei ne "hajoita" sitä tunkemalla naamaa sinne :D
     
  5. donjonsa

    donjonsa Guest

    Sama se jos ei mene räplään sinne sisuksiin mikään, kukaan.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 11.04.2012

Jaa tämä sivu