Omassa vanhassa fujitsu siemensissä on intel core 2 duo E4400 prossu ja kone takkuilee ym. toiminta häiriöö. Sain vielä vanhemman HP media center pc:n jossa pyörii Pentium4 524 (P) HT 3.06 GHz. Näistä pitäisi toimiva kone saada. Ei ole pelikäytössä, mutta jonkun verran elokuvia tulee pyöriteltyä muodosta toiseen. Onko noissa käytännössä nopeudessa kuinka suuri ero? Tuo core duo ei ilmeisesti käy tähän HP:n emolevyyn? Motherboard: Manufacturer: ECS Motherboard Name: RC410-M HP/Compaq motherboard name: Asterope3-GL8E
Lienee tämä emo: HP Asterope3-GL8E MotherBoard ECS RC410-M LGA 775 RC415 eli on LGA 775 kanta johon tuo Core 2 duo menee! Väittäisin että C2D on Pentium 4 huomattavasti nopeampi, jos ei ole paljoa taustakuormaa niin pyörittänee leffoja. Näytön ohjain tosin on tärkeämpi! Jos taas puhutaan leffojen koodaamisesta muodosta toiseen niin hitaaksi käy kyllä!
Ei ja ei. Core 2 ei sovi tohon emoon. Intelin peruskusetus. http://www.ascendtech.us/hp-compaq-asterope3-gl8e-motherboard_i_mb4hpasterope3.aspx LGA775 kantoja on useita erilaisia. Ajan haaskausta ees yrittää tunkee tohon Core 2 prossuu. Maailman kaheksas ihme tasosella tuurilla vois toimii.
Joo tuolla HP:n tukisivuillakin olikin kattavasti kerrottu emosta. Sieltäkin löytyi nuo tuetut prossut ja nämä samathan tuossa edellä olevassa linkissä olikin. Täytyy tyytyä tuohon P4:seen. Mistä kone tunnistaa recovery levyn käytön? Taitaa olla mahdoton saada fujitsun mukana tullut vista toimimaan HP:ssa? Vai auttaako pelkkä kovon siirtäminen? Socket type: 775 Motherboard supports the following processor upgrades: Pentium D 9xx Dual Core Pentium D 8xx series Dual Core Pentium 4 6x1 series Pentium 4 6xx Pentium 4 5xx Celeron D
Ei toimi Core 2:t joo. Eipähän toi tunnistus kovin vaikee oo. Esim BIOS:n laitetaan valmistajan koodit ja siitä sen tietää. Kovon siirto saattais onnistuu. Aktivointi puhelimella voi tulla eteen. Lisenssitarrassa olevalla koodilla voi asentaa uusiks. Hommaat vaan jostain Vistan asennuslevyn.